Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mieszkańcy spółdzielni kradną wodę?

(WAR)
Stosowanie magnesów może fałszować wskazania liczników
Stosowanie magnesów może fałszować wskazania liczników fot. m. adamkowicz
Rozliczanie opłat za pobór wody w budynkach wielorodzinnych należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Radunia" wzbudziło rozgoryczenie u części mieszkańców. Okazało się bowiem, że przy wystawianiu rachunków nie uwzględniono wskazań liczników znajdujących się w poszczególnych lokalach, tylko stan głównego wodomierza.

Z tego względu mieszkańcy uważają, że muszą płacić za wodę, której nie zużyli. Różnica między poborem wody przez wszystkich mieszkańców budynku wielorodzinnego, a wskazaniami wodomierza blokowego sięga w niektórych przypadkach ok. 20 proc.
Zdaniem lokatorów, istnieje możliwość, że niektórzy sąsiedzi kradną wodę, używając do tego silnych magnesów. Pozwalają one na fałszowanie wskazań wodomierzy.

- Podobnie było we wspólnocie mieszkaniowej, której przewodzę - opowiada Ludwik Bławat z Pruszcza Gdańskiego. - Gdy zauważyliśmy niedobory wody, stało się jasne, że ktoś z mieszkańców po prostu ją kradnie. Zaczęliśmy sprawę badać i dowiedzieliśmy się, że niektóre stare typy liczników zatrzymują się przy przyłożeniu do nich silnego magnesu. Takie magnesy sprzedawane są na rynkach i klientów na nie nie brakuje. Nasza wspólnota nakazała wszystkim mieszkańcom wymianę urządzeń pomiarowych na magnetycznie obojętne. Od tego czasu wskazania liczników domowych oraz głównego licznika zgadzają się co do joty. Właściciele magnesów nie mają już możliwości kradzieży wody.

Cytujemy odpowiedź Spółdzielni Mieszkaniowej Radunia, którą uzyskaliśmy w piątek

W odpowiedzi na pytania zawarte w mailu informujemy, że władze Spółdzielni zauważają problem wpływu pola magnetycznego na prawidłowość wskazań wodomierzy mieszkaniowych.
Wodomierze, które zostały zamontowane w połowie 2010 roku posiadają fabryczne zabezpieczenie przeciwko działaniu silnego pola magnetycznego.
Wodomierze mieszkaniowe wymieniane są przez Spółdzielnię na koszt mieszkańców w terminie, kiedy dobiega końca ważność legalizacji. Wodomierze zamontowane w 2010 roku utracą ważność legalizacji po 5 latach.
Panie Redaktorze – w cytowanym artykule napisał Pan : „Okazało się bowiem, że przy wystawianiu rachunków nie uwzględniono wskazań liczników znajdujących się w poszczególnych lokalach, tylko stan głównego wodomierza”. Otóż ta informacja jest nieprawdziwa - przy wystawianiu rachunków uwzględnia się przede wszystkim wskazania licznika w mieszkaniu a dodatkowo obciąża się każdego mieszkańca niedoborem budynkowym proporcjonalnie do wskazań wodomierzy mieszkaniowych – procedura taka jest zgodna z regulaminem rozliczania wody obowiązującym w naszej Spółdzielni.
(...)
Przy okazji tej korespondencji pragniemy zwrócić uwagę naszych mieszkańców na kilka zasad oszczędzania wody w gospodarstwach domowych:
Ilość zużywanej wody często nie wynika z naszych autentycznych potrzeb, lecz jest wynikiem czasem pozornie drobnych zaniedbań bądź niedopatrzeń. Największe straty wody to efekt nieszczelnych instalacji i sieci wodociągowych. Domowe instalacje, to jednak sprawa ich użytkowników. O ile instalacja wodna będzie szczelna istotna jest bieżąca kontrola szczelności armatury czerpalnej i spłuczek. Wydaje się to być błahą sprawą, jednak nieszczelność spłuczki – przeciek o szerokości 5 mm to straty w ciągu dnia nawet do 400 litrów a w ciągu roku to ponad 130 m3. Kapanie z baterii umywalkowej z częstotliwością 12 kropli na 10 sekund to kolejne 21 litrów w ciągu dnia a ponad 7,5 m3 wody rocznie. Tych wskazań może nie policzyć wodomierz mieszkaniowy, ale wodomierz budynkowy, który pracując nieprzerwanie zliczy wodę z kilku takich lokali. We wszystkich budynkach wielorodzinnych zainstalowane są liczniki indywidualne oraz zbiorowe – budynkowe. Różnica pomiędzy licznikami indywidualnymi a licznikiem całego budynku to straty spowodowane przez kapiące krany, baterie, przeciekające spłuczki. Różnica ta doliczana jest do kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków w lokalu proporcjonalnie do zużytej wody w tym lokalu – taki sposób rozliczania tych niedoborów narzuca nam § 14 regulaminu rozliczania wody w naszej Spółdzielni zatwierdzonego Uchwałą Nr 40 Rady Nadzorczej z dnia 18.11.2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto