Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Pruszczu. Radunia wylała - strażacy ratowali WiK i testowali nowe urządzenia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W poniedziałek, 13 maja, w Pruszczu Gdańskim odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe. Strażacy ochotnicy i zawodowi musieli zabezpieczyć wały Raduni i nie dopuścić do zalania urządzeń Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Pruszczu Gdańskim. Podczas ćwiczeń testowali m.in. nowe urządzenia oraz współpracę między jednostkami.

W ćwiczeniach, które odbyły się w poniedziałek, 13 maja, na terenie WiK i nad Radunią wzięły udział cztery drużyny OSP z powiatu gdańskiego: OSP Cedry Wielkie, OSP Pruszcz Gdański, OSP Łęgowo i OSP Pręgowo, strażacy z KW PSP w Pruszczu Gdańskim oraz trzy Jednostki Ratunkowo-Gaśnicze z zewnątrz - z Rumi, Pucka i Gdyni.

czytaj:Uczniowie z SP nr 1 w Pruszczu walczą o nowy plac zabaw

- Symulujemy, że Radunia znów wylała i zalała strategiczny obiekt w Pruszczu, jakim jest Przedsiębiorstwo WiK - mówi mł. bryg. Wojciech Wanat, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim. - Ostatnio do takiego zdarzenia doszło prawie półtora roku temu, kiedy to ulewa sprawiła, że Radunia wylała i zalała tutaj przepompownie i transformatory. Po tych doświadczeniach WiK przygotował się już – wykarczował część terenu i obłożył płytami. Pozwala nam to wjeżdżać od razu ze sprzętem na ten teren.

Uczestnicy ćwiczeń a w zasadzie warsztatów mają się zapoznać z nowym sprzętem. Chcemy także przetestować komunikację, współpracę między jednostkami i powiatami w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Stąd obecność jednostek zewnętrznych - mówi mł. bryg. Wojciech Wanat.

Nowy sprzęt to najnowszej klasy rękawy przeciwpowodziowe oraz pompy wysokowydajne.
- Z dotacji w projekcie Bezpieczne Żuławy 2019 zakupiono dla PSP Pruszcz Gdański dwie pompy wysokowydajne i 200 metrów rękawów przeciwpowodziowych - dodaje Wojciech Wanat. - Gmina wiejska Pruszcz Gdański też zakupiła te rękawy. Wkrótce mają je otrzymać druhowie z gminy Cedry Wielkie. Ogólnie będzie 600 metrów rękawów przeciwpowodziowych, które są najwyższej klasy. Mają kształt trapezowy, łatwo je ustawać. Można jest pompować powietrzem, żeby je dobrze poustawiać. Później napełnia się je wodą, obkłada workami z piaskiem. Dzisiaj chcemy, nauczyć się sprawiać ten sprzęt, żeby nie było później problemów ze sprawianiem, łączeniem zapór.

Po warsztatach będzie czas na podsumowanie, co poprawić, co poszło dobrze.

- Takie treningi, takie zdarzenia pokazują, że jak najbardziej zasadny był zakup takich urządzeń - mówi - Ireneusz Czernecki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. - W ramach projektu Bezpieczne Żuławy zakupiliśmy jeszcze motopompy. Niedawno przyszły dwa agregaty wysokiej wydajności, mocy. Wszystko dla bezpieczeństwa naszych Żuław.

czytaj: Dzien Strażaka 2019. Podsumowanie plebiscytu Strażak Roku

- Tu na pewno podsumowanie pokaże, że trzeba coś podciągnąć, skorygować - dodaje Ireneusz Czarnecki. - Na tym polegają ćwiczenia. Chodzi o to, żeby to wyłapać i pracować nad tym. WiK jest firmą strategiczną naszego miasta, mieszkańców. Woda jest jednym z ważniejszych elementów i staramy się ją zabezpieczyć. Nie możemy sobie pozwolić na zalanie pomp i innych urządzeń. Pamiętam, jak jakiś czas temu broniliśmy tego miejsca. Rzeka podchodziła bardzo wysoko, był piach. Było dramatycznie. A teraz w parę chwil stawiamy taką zaporę. Będziemy dalej robić takie zakupy. Motopompy wysokiej wydajności pozwalają szybko zaciągnąć wodę a agregaty, które po odpaleniu dadzą energię dla różnych rzeczy.

Kolejne szkolenia, w których weźmie trzy czwarte ochotników z powiatu gdanskiego odbędą się w latem w Błotniku.

- Liczymy na te ćwiczenia u nas - mówi Przemysław Paluch, prezes OSP Cedry Wielkie. - Każde takie szkolenie jest potrzebne, zwłaszcza na naszym terenie gdzie często dochodzi do zagrożeń związanych z wodą ze względu na ukształtowanie terenu i bobry, które plądrują wały. Na przełomie maja i czerwca mamy dostać 20 rękawów. Każdy o długości 10 metrów. Czekamy także na drona do patrolowania terenów i wałów. To znacznie przyspiesza ocenę sytuacji. Podczas stanów zagrożenia mamy patrolujemy wały, uszczelniamy przecieki.

Zobacz: Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Pruszczu Gdańskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto