Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieplewo. Wystawa ceramiki "Luminarium" w galerii Kaloryfer. Można podziwiać ceramiczne lampy i biżuterię | ZDJĘCIA, WIDEO

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W czwartek, 5 marca 2020 r. w Galerii Kaloryfer w Ośrodku Kultury, Sztuki i Bibliotece Publicznej w Cieplewie odbył się wernisaż wystawy "Luminarium". Swoje prace - lampy i biżuterię, głównie naszyjniki zaprezentowali uczestnicy warsztatów ceramicznych.

Wystawa ceramiki pt. Luminarium przyciągnęła wielu miłośników sztuki do Ośrodka w Cieplewie. Na wernisażu można było zobaczyć prace 16 uczestników warsztatów ceramicznych, które od kilku lat odbywają się w OKSiBP. Tym razem zaprezentowali ceramiczne lampy i biżuterię.

- Nazwa wystawy ma swoje źródło z języka łacińskiego, gdzie "lumos" tłumaczone jest jako światło - wyjaśnia Mateusz Michalczyk, kurator ekspozycji i instruktor warsztatów ceramicznych, pod którego kierunkiem powstały prace. - "Luminarium" podsumowuje wszystkie zadania, które były realizowane w pracowni ceramiki, które były związane ze światłem, rozświetleniem i błyskiem.

- Na wystawie można oglądać 24 projekty lamp, które zostały wykonane przez autorów i autorki konkretnie do wnętrz ich domów. Projekty są różnorodne i przede wszystkim autorskie. Każda z nich jest oryginalna i wyjątkowa - dodaje instruktor.

Dodatkowymi elementami wystawy jest biżuteria, głównie naszyjniki, które również świecą i błyszczą. Ten codzienny dodatek do stroju świetnie podkreśla indywidualny charakter każdej osoby. Na wystawie zaprezentowano 72 sztuki bizuterii.

- Naszyjnik, jako drobny przedmiot, ma przykuwać uwagę, powinien zdobić i dodawać elegancji. Wykorzystanie gliny i bogactwa szkliw, przeobraża małe przedmioty w błyskotki i pokazuje, że autorki doceniają możliwości tej techniki i mają świadomość, że jubilerską biżuterię można zastąpić własnoręcznie wykonaną - dodaje Mateusz Michalczyk

.

Ewa Leczycka z Żukczyna w zajęciach ceramicznych uczestniczy od 3 lat. To jej już trzecia wystawa.

- Trafiłam na zajęcia dzięki córce - mówi pani Ewa. - Przywoziłam ją na zajęcia do Ośrodka i tak się dowiedziałam, że są takie warsztaty w pracowni ceramiki. Ponieważ jestem twórczą osobą, z zawodu jestem florystką, pomyślałam, że to coś dla mnie. To świetny sposób na wyżycie się emocjonalne, pokazanie swojego poczucia estetyki. Można coś sobie stworzyć i postawić w domu.

- Na wystawie mam dwie płaskorzeźby - tancerki, wisiory i lampę- tancerkę, w czerwonej sukience i trzy dzbanki inspirowane roślinnością. Są one podobnie oszkliwione tylko zrobione z różnej gliny, żeby właśnie pokazać różne rodzaje gliny i kolory. Inspiracją do lampy były te dwie tancerki - płaskorzeźby. Nie spodziewałam się tylko, że lampa wyjdzie taka duża. Ale widać taka musiała być. Świetnie pasuje do moich wnętrz.

Lampa Zbigniewa Jaremicza jest w kształcie ludzika, któremu żarówka wystaje z głowy.

- Chciałem spróbować bardziej złożone formy - mówi mieszkaniec Łęgowa. - Muszę przyznać, że inspirowałem się czyjąś pracą zobaczoną w internecie, ale zmodyfikowałem ją pod siebie. Wykonałem go z gliny keramos. Bardzo lubię z niej rzeźbić.

- Lampa-ludzik to w zasadzie kolejna moja bardziej złożona praca. Pierwszą był smok, którego prezentowałem na powakacyjnej wystawie w ub. roku. Drugi był rycerz. Ta seria to taki ukłon w kierunku kilkuletniego syna.

Inna kursantka Ania Górnikiewicz, tak mówi o warsztatach: ,,Dwa lata temu zaczęłam swoją przygodę z ceramiką. Od tego czasu ugniotłam kilogramy gliny, rozwałkowałam metry kwadratowe plastrów, wymieszałam kilogramy szkliw. I spędziłam dziesiątki godzin w pracowni z ludźmi, którzy są dla siebie wzajemnie inspiracją, którzy się uzupełniają, pomagają sobie i doradzają. I śmieją się, i uśmiechają, i jest tych uśmiechów i śmiechów bez liku!"

Jak dodają uczestnicy zajęć, to, że osiągnęli taki efekt, to duża zasługa Mateusza Michalczyka.

- Jego pomoc jest nieoceniona. Nie stoi przy każdym, gdy tworzymy, ale gdy jest potrzeba, podpowie, w którym kierunku iść, jak rozwiązać problem. Możemy liczyć na niego od porady technicznej po artystyczną - mówią.

Wystawę "Luminaria" można będzie oglądać do 19 marca w godzinach pracy Ośrodka.

Zobacz: Otwarcie wystawy "Luminarium" w OKSiBP w Cieplewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto