Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Pruszcza Gd.: Zaczynamy wychodzić z kryzysu

Wawrzyniec Rozenberg
Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego
Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego Joanna Łabasiewicz
Kryzys mija i zwiększa się popyt na grunty przemysłowe - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Wawrzyniec Rozenberg: Były taki okres, w którym samorząd Pruszcza Gdańskiego nie wykonał zamierzonego planu sprzedaży atrakcyjnych gruntów przeznaczonych na inwestycje przemysłowe. Czy obecnie kryzys ma się ku końcowi?

Janusz Wróbel: Z naszego punktu widzenia są już w naszym mieście zwiastuny ożywienia gospodarczego. Firmy chcą inwestować. Wszystko wskazuje, że przekroczymy w tym roku dochód ze sprzedaży gruntów, chociaż w 2011 i w 2012 roku nie było popytu na nieruchomości przeznaczone do działalności gospodarczej. Ceny działek są niższe niż w 2010 roku, co również sprzyja inwestycjom.

W.R.: Czy nabycie gruntów przez firmę od razu oznacza inwestycję i świadczy o tym, że kryzys ma się ku końcowi?

J.W.: Nie zawsze firma przystępuje od razu do budowy, ale rozpoczynają się dwie wielkie inwestycje. Firma LPP rozpoczęła budowę wielkiego magazynu o powierzchni 3,6 hektara za około 160 mln zł, w którym znajdzie zatrudnienie około 150 osób. Na dawnym, tak zwanym bomboskładzie powstaje wielki serwis chłodni. Jestem przekonany, że firmy nie kupują obecnie gruntów w Pruszczu Gdańskim do spekulacji, tylko dla inwestycji i własnego rozwoju.

Pruszcz Gd.: Wolisz boisko czy tor do gry w bule?

W. R.: Czy są już do sprzedaży następne działki?

J.W.: Oczywiście i od czasu do czasu organizujemy przetargi zawsze w formie licytacji. Mamy trzy tak zwane Bałtyckie Strefy Inwestycyjne. Pierwsza po północnej stronie ulicy Zastawnej, tam gdzie jest siedziba Poczty Polskiej. Zbudowaliśmy tam porządną drogę, którą można już dojechać do granicy Pruszcza Gdańskiego z Juszkowem Mamy tam kilka hektarów gruntów do sprzedaży. Druga strefa znajduje się po południowej stronie ulicy Zastawnej i obejmuje ślepy odcinek dawnej obwodnicy. Tam jest na zbyciu kilkanaście hektarów gruntów, ale wymagana jest zmiana Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dodatkowe dwa hektary gruntów znajdują się przy wspomnianym bomboskładzie.
W trzeciej strefie przygotowujemy dwadzieścia hektarów gruntów między drogą krajową nr 91 i torami kolejowymi. Na razie nie ma do nich dojazdu, bowiem brakuje mostu nad Strugą Gęś. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na tę inwestycję. Most stanie jeszcze w tym roku i część działek między rzeką i torami trafi na licytację w takim tempie, jaki będzie na nie popyt.

W. R.: A co mają z tego mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego?

J.W.: Mają pracę, a samorząd ma dochód z podatków od nieruchomości, który płacą firmy. Największe magazyny ma firma LPP i ona płaci do miasta najwyższy podatek od nieruchomości. Na drugim miejscu jest Poczta Polska. Natomiast kwoty ze sprzedaży gruntów przeznaczamy w całości na miejskie inwestycje. Zawsze jednak najważniejsze są miejsca pracy. Dlatego w Pruszczu Gdańskim bezrobocie nie występuje w takiej skali, jak w innych rejonach kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto