Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Czempiniu się sprawdził, ale czas na nową formułę

Andrzej Rajewicz
Klub UKS "AS" Czempiń złożył dwa projekty do budżetu i oba wygrały w tym roku
Klub UKS "AS" Czempiń złożył dwa projekty do budżetu i oba wygrały w tym roku Andrzej Rajewicz
Tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego w Czempiniu wygrały projekty zgłoszone przez klub UKS „AS” Czempiń. Klubowi działacze się cieszą, ale w gminie trwa także dyskusja nad tym, czy dotychczasowa formuła budżetu się nie wyczerpała? W tym roku do budżetu zgłoszono tylko 6 projektów .

W gminie Czempiń budżet obywatelski nie jest wielki, ale ta inicjatywa swojego czasu mocno zaistniała w świadomości mieszkańców. Praktycznie od początku istnienia budżetu mieszkańcy mocno angażowali się w pisanie i zgłaszanie projektów, a potem w głosowanie. W tym roku jednak do budżetu zgłoszono tylko trzy tzw. projekty duże i trzy małe. To pokazuje, że być może zainteresowanie mieszkańców budżetem spada. Kwota 40 tys. zł na zadanie duże i 10 tys. zł na zadanie małe pozwala jednak na zrobienie w sołectwach czegoś konkretnego. Nie dawno o budżecie obywatelskim dyskutowano podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Radny Robert Itkowiak zaproponował nawet własne zmiany w regulaminie budżetu.

- Mamy za sobą już czwarty wybór projektów do realizacji w ramach środków tzw. budżetu obywatelskiego. Te doświadczenia wydają się byś na tyle bogate, by pokusić się o pewne oceny całego programu i rozważyć zmiany na przyszłość. Z całą pewnością należy wskazać na sukcesy programu. Udało się pobudzić różne grupy mieszkańców do aktywności, do stworzenia pomysłów, a następnie do promowania swojego projektu i zdobywania na niego głosów. Tych głosów w kolejnych edycjach było sporo, bo łącznie od 4 do 5 tysięcy. Sukcesem jest też fakt, że mieszkańcy uwierzyli, iż mogą faktycznie zdecydować o inwestycji, która zostanie zrealizowana ze środków gminy. Zwycięstwo w głosowaniu zawsze wymaga ogromnego wysiłku ze strony wnioskujących, jednak rezultaty są odzwierciedleniem głosowania ogółu mieszkańców, a nie decyzji burmistrza i rady miejskiej. Dla mnie ważnym osiągnięciem jest też fakt, że realizowane ze środków budżetu obywatelskiego zadania były bardzo zróżnicowane i dotyczyły różnych środowisk - mówi Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. Za pieniądze z budżetu gmina remontowała m.in.: trybuny na stadionie w Głuchowie, kupiła kontenery socjalne dla klubu UKS „AS”.

- Budowaliśmy także oświetlenie solarne na osiedlu domów jednorodzinnych. A to tylko zadania tzw. duże. Oczywiście przez te kilka lat uwidoczniły się także pewne niedoskonałości tego projektu, o czym mowa była też na kilku już komisjach rady czy też sesjach. Dla zwiększenia przejrzystości mechanizmu głosowania rozważamy wprowadzenie systemu elektronicznego. W tej chwili oczekujemy na wyceny. Analizujemy także możliwość realizowania głosowania na budżet jeszcze w roku poprzedzającym jego realizację, tzn. jeszcze w 2018 roku oddalibyśmy głosy na zadania realizowane w 2019 roku. Dzięki temu zyskalibyśmy więcej czasu na realizację zwycięskiego projektu - mówi burmistrz Czempinia.

Władze gminy zapowiadają, ze budżet obywatelski wymaga zmian i potrzebne są w tym celu także konsultacje z sami mieszkańcami.

- Moją intencją będzie zebranie opinii od wszystkich, którzy brali udział lub dopiero to rozważają, na temat powodów mniejszego zainteresowania w zgłaszaniu pomysłów. Z całą pewnością budżet obywatelski w Gminie Czempiń powinien jednak pozostać - mówi burmistrz. Gmina póki co nie rozważa możliwości powiększeniu puli środków na budżet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto