Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2023 w Pruszczu Gdańskim. Znamy zwycięskie projekty! Co miasto zrealizuje w przyszłym roku?

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
UM Pruszcz Gdański
Znamy zwycięskie projekty głosowania w Budżecie Obywatelskim 2023 w Pruszczu Gdańskim. CO miasto zrealizuje w przyszłym roku?

W tegorocznych konsultacjach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego głosowali na 20 projektów. W głosowaniu wzięły udział 1771 osoby, z czego 12 osób zdecydowało się na głosowanie w formie papierowej. Pozostałe osoby zagłosowały online, na dedykowanej stronie: bo.pruszcz-gdanski.pl.

Które projekty wygrały?

1. Linarium. Budowa miejsca otwartej strefy aktywności
Pomysł zakłada budowę „Linarium”, miejsca otwartej strefy aktywnego spędzania czasu z wykorzystaniem urządzeń sprawnościowych, w szczególności obiektów linowych, ścianek wspinaczkowych, drabinek, belek balansujących oraz urządzeń równoważnych. Wszystkie elementy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Korzystając z Linarium, atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca aktywności, dzieci nie tylko aktywnie spędzają czas, ale też poprawiają swoją sprawność fizyczną. Zestawy sprawnościowe pozwalają na testowanie sprawności i siły u dzieci. Są idealnym miejscem na zdrową rywalizację wśród rówieśników. Korzystanie z urządzeń rozwija górne partie mięśni, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców oraz ramion i nóg. Dzięki prowadzeniu ćwiczeń na urządzeniach wchodzących w skład „Linarium” następuje spożytkowanie nadmiaru energii poprzez wspinaczkę, wdrapywanie się na ścianki oraz pokonywanie torów przeszkód. Przeznaczone na ten cel miejsce znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim w sąsiedztwie dwóch boisk co stanowi dodatkową atrakcję, którą jest możliwości gry w piłkę. Na wspomnianym boisku popołudniami odbywają się bardzo często mecze towarzyskie — idąc na mecz, można zabrać ze sobą dzieci, aby bawiły się w "Linarium". „Linarium” byłoby dopełnieniem, urozmaiceniem oraz uatrakcyjnieniem istniejących już obiektów sportowych, z których od lat korzystają starsi i młodsi mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

2. Więcej drzew w Pruszczu Gdańskim
Zadanie przewiduje kontynuację alei kasztanowej, obecnie kończącej się na wysokości ul. Gdańskiego, z montażem ławek i koszy na śmieci. Zadanie przewiduje także usunięcie chorych, nieestetycznych samosiejek na parkingu przy ul. Kossaka (w sąsiedztwie Policji) oraz nasadzenie w tym miejscu nowych drzew. przewiduje się także posadzenie drzew w miejscu po usuniętym w 2022 r. klonie przy aptece PANACEUM. Zadanie przewiduje także nasadzenie drzew wzdłuż ul. Obrońców Poczty Polskiej.

3. Doświadczalny Park w Pruszczu Gdańskim

Wyznaczenie miejsca na urządzenia edukacyjne z dziedziny fizyki (mechanika, hydrostatyka, akustyka, optyka). W ramach zadania należy zakupić i zamontować niezbędne urządzenia oraz wybudować alejki aby swobodnie przemieszczać się pomiędzy urządzeniami. Mechanika - koło chomika, kołyska Newtona, zegar słoneczny, półkule magdeburskie, platforma równowagowa. Hydrostatyka - nurek Kartezjusza, waga hydrauliczna, wir wodny, energia z fali. Akustyka - ogniskowanie dźwięku, echo komora, trójkąty, cymbały. Optyka - tarcza Newtona, kalejdoskop, peryskop, krzywe zwierciadła, pryzmat. Opcjonalnie można zakupić inne dostępne na rynku urządzenia (np. memo, tablicę sensoryczną). Proste w swojej budowie urządzenia poprzez zabawę pozwalają dzieciom zrozumieć zachodzące prawa fizyki.

4. Ogród deszczowy w mieście Pruszcz Gdański
Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, które ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy. Ogród taki można zbudować w pojemniku lub w gruncie, w obu przypadkach zasilany wodą deszczową zbieraną z dachu, placu lub drogi. Tworzony jest z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery. W centralnej części zasadzane są specjalnie rośliny "wodolubne", które dodatkowo oczyszczają deszczówkę, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych. Korzenie i kłącza roślin hydrofilowych wychwytują z wody zanieczyszczenia takie, jak metale ciężkie czy związki biogenne. Ogród deszczowy to projekt, który wpisuje się założenia Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu poprzez: zwiększenie odporności miasta na występowania deszczy nawalnych oraz powodzi nagłych/ miejskich, zwiększanie naturalnej retencji oraz działania informacyjno-edukacyjne w zakresie promocji działań na rzecz zwiększenia retencji (naturalnej i sztucznej).

Te cztery projekty zostaną wpisane do realizacji w przyszłorocznym budżecie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto