Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2023. Poznaj lepiej projekty zgłoszone w Pruszczu Gdański. Trwa głosowanie!

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Projekt dotyczy usunięcia jemioł, które są niebezpieczne, m.in.: w Parku Centralnym
Projekt dotyczy usunięcia jemioł, które są niebezpieczne, m.in.: w Parku Centralnym Anna Gawrońska
Rozpoczęło się głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Pruszczu Gdańskim na rok 2023. Głosować można online i stacjonarnie. Prezentujemy szczegółowe opisy zakwalifikowanych projektów. Dzisiaj pierwsze cztery zadania.

Przedstawiamy pierwsze cztery projekty z dwudziestu, które zakwalifikowały się do etapu głosowania w konsultacjach społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Między innymi na te pomysły można oddać głos, online lub osobiście, w dniach 5-19 września 2022 r. Każdy mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego ma wpływ na to, które ze zgłoszonych zadań zostaną zrealizowane w 2023 roku.

Projekt nr 1: Usuwanie jemioły z drzew w Pruszczu Gdańskim

Projekt zakłada usunięcie jemioły z drzew w mieście Pruszcz Gdański, a przez to pozytywne wpłynięcie na estetykę miasta. Jemioła coraz bardziej rozprzestrzenia się w mieście i powoduje obumieranie zaatakowanych drzew. Bardzo często atakowane są piękne, olbrzymie drzewa. Podczas pielęgnacji można też usunąć suche gałęzie, które stanowią zagrożenie przy często występujących w regionie wiatrach. Sugerowane lokalizacje realizacji projektu to: park w centrum miasta przy ul. Mickiewicza, drzewa wzdłuż rzeki Radunia przy ul. Dworcowej, park w miejscu starego cmentarza i drzewa wzdłuż ul. Wita Stwosza.

Projekt nr 5: Doposażenie placu zabaw przy ulicy Gałczyńskiego/Korzeniowskiego

Projekt polega na doposażeniu dużego placu zabaw przy ul. Gałczyńskiego w 9 elementów zabawowych tj. przeplotnia wężyk, grzybki na sznurkach, trampolina ziemna 3 sztuki, bujak helikopter, ścianka wspinaczkowa, kuchnie (element do zabawy piaskiem i wodą) oraz 2 kosze do koszykówki. Elementy zabawowe zostaną umieszczone na już istniejącym placu zabaw w celu jego uatrakcyjnienia. Plac zabaw usytuowany jest na dużym osiedlu zamieszkałym przez bardzo dużą ilość osób w różnym wieku, zatem korzystają z niego zarówno dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym jak również dzieci w wieku starszym. W dni powszednie oraz weekendowe jest miejscem spotkań licznej grupy rodzin. Dobór urządzeń na plac zabaw podyktowany był ich dostosowaniem do różnych grup wiekowych dzieci.

Projekt nr 7: Zdroje wody pitnej przy miejskich punktach aktywności fizycznej

Projekt zakłada montaż poidełek miejskich, tzw. zdrojów z wodą pitną na terenie miasta Pruszcz Gdański przy punktach aktywności fizycznej. W ramach tego projektu zostaną postawione 4 zdroje: w parku przy Faktorii – blisko boiska, placu zabaw i skateparku, w pobliżu boiska i placu zabaw przy ul. Tysiąclecia, w pobliżu boiska oraz skateparku przy Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, w Parku Krainy Polodowcowej. Każdy z wymienionych punktów odznacza się dużą ilością odwiedzających osób, które lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Z poidełek chętnie skorzystają osoby, które uprawiają w tych miejscach sport, a także osoby, które spędzają czas na placu zabaw ze swoimi dziećmi oraz osoby, które wybrały się w te okolice na spacer rodzinny lub z psem. Zdroje, które są przedmiotem tego projektu, umożliwiają nalanie wody do własnej butelki czy kubka, napicia się wprost ze zdroju, wyposażone są także w miskę do wody dla psów.

Projekt nr 8: Bezpieczne i zadaszone wiaty rowerowe w kluczowych punktach miasta Pruszcz Gdański

Zadanie dotyczy stworzenia w czterech punktach Pruszcza Gdańskiego bezpiecznych miejsc postojowych dla rowerów. Wiaty rowerowe zrealizowane w ramach tego zadania powinny posiadać zadaszenie i boksy dla rowerów, które można zamknąć z wykorzystaniem własnej kłódki lub zamka rowerowego. Dodatkowo przy wiatach w ramach zadania zostanie umieszczona kamera miejskiego monitoringu. Planowana lokalizacja wiat rowerowych to: park przy Faktorii - blisko boiska, placu zabaw i skateparku, plaża miejska w pobliżu placu zabaw, plac przy Urzędzie Miasta, plac przy ul. Krótkiej. Wskazane miejsca są kluczowe, ponieważ często w obrębie tych punktów pojawiają się osoby korzystające z tej formy transportu. Celem projektu jest zadbanie o bezpieczeństwo pruszczańskich jednośladów, a przez to zachęcenie mieszkańców do proekologicznych zachowań i zdrowego trybu życia (zamiany samochodu na rower).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto