Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 200 uczestników wzięło udział w XVIII Kaszubskim Dyktandzie w Słupsku [ZDJĘCIA,WIDEO]

Robert Gębuś
W Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku 184 uczestników zmagało się z kaszubskimi tekstami podczas XVIII Kaszubskiego Dyktanda.

Wydarzenie, zorganizowano z dużym rozmachem. Czas pomiędzy poszczególnymi etapami dyktanda, wypełniały występy artystyczne, w tym zespołu artystycznego "Marzenie" z SP 2 w Słupsku, "Lęborskich Słoneczek" zespołu kaszubskiego z Społecznej Językowej Szkoły Podstawowe LTO, oraz zespołu kaszubskiego "Jantar" z ZS Motarzyno. Rywalizacji o miano najlepszego znawcy kaszubskiej ortografii towarzyszyły także zajęcia zorganizowane przez Teatr Lalki "Tęcza", warsztaty z Ipodami, wyjazd uczestników nad morze oraz koncert Weroniki Korthals.

Dyktando podzielono na siedem kategorii: w kategorii: szkoły podstawowe klasy I-III, IV-VI, VII-VIII, szkół ponadpodstawowych, studentów oraz dorosłych, w tym profesjonalistów i nauczycieli.

- Wraz ze wszystkimi organizatorami włożyliśmy masę pracy w to przedsięwzięcie. Z artystami i opiekunami przyjechało dziś do Słupska ponad 300 osób - mówi Karolina Keller, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Czytaj również:XVII Dyktando Kaszubskie

Zobacz wideo:

Do drugiego etapu dyktanda przeszło 53 uczestników. Jak podkreślają, w tym roku zadanie nie było proste nie tylko ze względu na tekst.

- Przygotowywałem się do niego krótko, ponieważ w tym roku było na początku października, a w poprzednich latach w połowie listopada. Nie było na przygotowania zbyt wiele czasu, a jednak czułem się dodatkowo zmotywowany - mówi Mirosław Miotk z Kartuz, który wygrał w kategorii szkół ponadpodstawowych. - To moje piąte dyktando, ale pierwszy raz wygrywam. To był trudny tekst, ale udało mi się go poprawnie napisać.

O tym, że tekst był niełatwy mówili również starsi uczestnicy dyktanda. Także tacy, dla których język kaszubski to chleb powszedni.

- To moje drugie dyktando, które wygrałem. Miało najwyższy poziom - uważa Tomasz Fopke. - Teksty Jana Trepczyka, z uwagi na to, że autor stosuje wiele neologizmów są niezmiernie trudne. Nasza grupa miała szczęście do dobrych lektorów. Była wśród nich pani Wanda Kiedrowska i Danuta Pioch i to również ich duża zasługa, że napisaliśmy to dyktando. Trepczyk jest też bardzo ważny dla mnie dlatego, że tworzył muzykę i dla naszego muzeum w Wejherowie.

Zwycięzcy:

W klasyfikacji szkół podstawowych:

1. Klasy I-III: Julia Depka - Prądzińska, Zespół Szkół w Brzeźnie Szlacheckim
2. Klasy IV-VI - Adam Szmaglik, Zespół Szkół w Łubianie
4. Klasa VII-VIII -Patrycja Maciuszonek, Szkoła Podstawowa w Przodkowie
5. Klasy ponadpodstawowe: Mirosław Miotk, I LO w Kartuzach
6.Studenci: Krzysztof Wojciechowski, UWAM Poznań
7. Zawodowcy: Tomasz Fopke, Muzeum Pism i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto