Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwy podczas II Wojny Światowej na terenie powiatu gdańskiego. Kto i dlaczego walczył 1 września pod Koźlinami (gm. Suchy Dąb)?

Jakub Cyrzan, Arkadiusz Ciszewski
Pierwsze dni II Wojny Światowej dały się odczuć także mieszkańcom powiatu gdańskiego. Bitwa do której doszło 1 września 1939 r. pod Koźlinami, była jedną z wielu toczących się w tamtym czasie.

Koźliny na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańsk

W latach 30' XX wieku Koźliny, przynależne dziś administracyjnie do gminy Suchy Dąb (powiat gdański), leżały na granicy Polski z istniejącym wówczas Wolnym Miastem Gdańsk. Już pierwszego dnia II Wojny Światowej (1 września 1939 r.) wojska niemieckie kierowały się tędy w stronę Tczewa, by zająć miasto i zdobyć mieszczące się w nim mosty nad Wisłą. Okazało się to jednak niełatwym zadaniem. Na drodze niemieckiej formacji wojskowej SS-Heimwehr Danzig (utworzonej zaledwie miesiąc wcześniej), stanęły oddziały piechoty Wojska Polskiego II RP z 2 Batalionu Strzelców.

Bitwa pod Koźlinami. Polskie wojska zmusiły przeciwników do odwrotu

Niemiecka formacja SS-Heimwehr Dancig miała za główne zadanie atakowanie polskich pozycji z Wolnego Miasta. Szacuje się, że na początku września 1939 r. oddział ten liczył ok. 1550 żołnierzy. Bojówka odpowiadała podczas pierwszych dni wojny m.in. za działania ataku na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, a później także na polską placówkę na Westerplatte. Kiedy 1 września 1939 r. oddziały niemieckich wojsk przekroczyły granicę Wolnego Miasta Gdańsk, doszło do ataku na oddział polskiej piechoty. Agresorzy w sile jednej kompani i pięciu wozów pancernych próbowali wówczas przebić się, by dalej móc kierować się w stronę Tczewa. Polakom udało się zniszczyć jeden wóz wroga. Ostatecznie przeciwnik został zmuszony do odwrotu.

Pruszcz i powiat gdański. Tak wyglądało tu dawniej. Niezwykł...

Te same niemieckie oddziały brały udział w masowych mordach

Po kilku dniach batalii, ziemie Pomorza zostały całkowicie podporządkowane niemieckiemu okupantowi. Niemiecka formacja wojskowa SS-Hemwehr Dancig już w październiku 1939 r. weszła w skład nowej, 3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf. Później, 12 członków tej grupy od października 1939 do kwietnia 1940 r. brało udział m.in. w masowych mordach polskiej inteligencji w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto