Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie lokalny browar na Żuławach Gdańskich! "Wykorzystujemy słody jęczmienne i pszeniczne pochodzące z żuławskich pól"

Jakub Cyrzan, Arkadiusz Ciszewski
Na terenie Żuław Gdańskich powstać ma wyjątkowe miejsce - Browar Żuławski. Koneserzy tego typu alkoholu już teraz mogą poznać produkty firmy. Co wspólnego w rzeczywistości ma browar z Żuławami, jakie są plany rozwojowe firmy i gdzie już niedługo będziemy mogli namacalnie poznać smak regionalnego piwa?

Cedry Wielkie. Na terenie gminy już niedługo pojawi się Browar Żuławski!

Browar Żuławski, czyli produkt, który może stać się kolejną lokalną wizytówką. Jak podkreśla jego właściciel Krzysztof Łapkowski - "Żuławiak" z krwi i kości - nad samą nazwą nie trzeba było się długo zastanawiać.

- Po II Wojnie Światowej moi dziadkowie (śp. Czesław Łapkowski – podporucznik 11 Pułk Piechoty 4 Dyw. Piech) zostali tu przesiedleni z kresów wschodnich i na podstawie orzeczenia Prezydium Rady Narodowej z 26 XI 1960 r. otrzymali gospodarstwo rolne w ramach działań odszkodowawczych (posiadam oryginał tego orzeczenia do wglądu). W późniejszych latach wychowywał się tu mój śp. Tata, który również zajmował się uprawą ziem. Aktualnie ja od przeszło 20-stu lat uprawiam ziemię moich przodków. Właśnie tutaj, w samym sercu Żuław, pragnę kontynuować działalność Browaru - mówi pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Z Kolbud do Trutnowych

I tak powstał projekt, który już niedługo może mieć duże znaczenie w promocji regionu. Co dokładnie łączy piwo z Żuławami?

- Do produkcji naszego piwa wykorzystujemy słody jęczmienne, jak i również pszeniczne, pochodzące z żuławskich pól (w tym również moich). Tutejszy jęczmień browarny, jak i nasza pszenica przerabiane są na słód w zakładach produkcyjnych mieszczących się w Gdańsku. Ponadto w niedalekiej przyszłości planujemy przenieść nasz zakład produkcyjny z Kolbud do miejscowości Trutnowy - mówi Krzysztof Łapkowski.

Coś dla pasjonatów piwa

Smakosze żuławskiego piwa mogą poznać zarówno jego klasyczne odmiany, jak i te nowofalowe (IPA). Na tę chwilę regionalne produkty dostępne są w pojemnościach 500 ml (puszka) oraz 30 litrów (petainer) bezpośrednio u producenta lub w specjalistycznych sklepach na terenie Trójmiasta, w Pruszczu Gdańskim, Tczewie, Kartuzach, Słupsku, a nawet w Poznaniu, Katowicach i Warszawie. W planach właścicieli jest dalszy rozwój browaru.

- Aktualnie przygotowujemy się do festiwalu alkoholi rzemieślniczych Hevelka, który odbędzie się 20-21 maja br. na Polsat Plus Arena. Ponadto naszym głównym celem jest przeniesienie browaru na rodzime ziemie. Skupiamy się aktualnie na pozyskaniu funduszy na ten cel - dodaje Krzysztof Łapkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto