Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen w Kolbudach nadal pozostaje zamknięty. Znamy postępy prac na pływalni. Ile kosztuje zamknięty obiekt?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
- Do 15 lutego koszty utrzymania basenu obciążały wykonawcę - mówi radna gminy Kolbudy, Emilia Jóźwik. - Od tego dnia koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie ponosi inwestor, czyli spółka Reknica - dodaje.
- Do 15 lutego koszty utrzymania basenu obciążały wykonawcę - mówi radna gminy Kolbudy, Emilia Jóźwik. - Od tego dnia koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie ponosi inwestor, czyli spółka Reknica - dodaje. Jakub Cyrzan
Choć wielkie otwarcie odbyło się już w grudniu, to pływalnia w Kolbudach wciąż pozostaje zamknięta dla mieszkańców. Komisja odbiorowa wykryła szereg usterek, które uniemożliwiały użytkowanie obiektu. Jak zapewnia wójt, wszystkie one zostały już wyeliminowane, a obecne prace dotyczą ostatnich szczegółów związanych z badaniem basenowej wody. Tymczasem pływalnia już teraz generować może potężne koszty.

Basen w Kolbudach wciąż zamknięty dla mieszkańców

Wielkie otwarcie basenu nastąpiło już w grudniu (2021 r.). Wówczas na terenie pływalni pojawili się lokalni samorządowcy, którzy wspólnie zwiedzali nowoczesny obiekt w Kolbudach. Choć lokalny basen już 31 grudnia 2021 r. uzyskał na podstawie dokumentów zgodę na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, to komisja odbiorowa wykryła szereg usterek. Jak się okazało, usunięcie ich było bardziej czasochłonne, niż można się było początkowo spodziewać i trwało przez kolejne dwa miesiące.

- Zgłaszane podczas odbiorów inwestorskich usterki stwierdzone w Aqua Centrum Kolbudy zostały usunięte przez wykonawcę do dnia 14 lutego br. zgodnie z ustaleniami zawartymi w protokole odbiorowym. Obiekt jest nowoczesny i bezpieczny - zapewnia wójt gminy, Andrzej Chruścicki.

- Do 15 lutego koszty utrzymania basenu obciążały wykonawcę - mówi radna gminy Kolbudy, Emilia Jóźwik. - Od tego dnia koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie ponosi inwestor, czyli spółka Reknica - dodaje.

Basen w Kolbudach nadal pozostaje zamknięty. Znamy postępy p...

W protokole końcowym, o którym gmina informowała na początku 2022 r., swoje uwagi dotyczące inwestycji zawarł inwestor, czyli spółka „Reknica”.

- Protokół końcowy jest formą finalnego rozliczenia pomiędzy inwestorem, a wykonawcą. Każdy kto realizował jakąkolwiek inwestycję, jak np. budowa domu wie, że bezbłędne wykonanie tego typu przedsięwzięcia jest praktycznie niemożliwe. Zanim rozliczymy się z budowlańcami chcemy, aby wszystko było estetyczne, solidne, czyste a co najważniejsze bezpieczne dla użytkownika. Nie inaczej jest w przypadku Aqua Centrum Kolbudy – mówił w styczniu Andrzej Bożyk, prezes spółki „Reknica”.

"Trwają ostatnie, specjalistyczne badania wody"

I rzeczywiście, wydaje się, że pływalnia już niedługo przywita w swoich murach pierwszych gości. Aktualnie, obiekt według zapewnień władz gminy, jest już gotowy do użytku. Na ostatni guzik dopięte zostały także organizacyjne kwestie związane z funkcjonowaniem basenu.

- Pływalnią zarządza spółka Reknica, która w imieniu samorządu realizowała inwestycję. Z informacji przekazanych przez władze spółki, od strony technicznej i organizacyjnej obiekt jest gotowy na przyjęcie mieszkańców. Dopięte są wszystkie szczegóły dotyczące bieżącej obsługi i administrowania basenem - mówi nam wójt gminy Kolbudy.

Co zatem wciąż stoi na przeszkodzie otwarcia największej gminnej inwestycji ostatnich lat?

- Aktualnie trwają ostatnie, specjalistyczne badania wody, których wyniki zadecydują ostatecznie o dacie otwarcia. Ich przekazanie przez specjalistyczne laboratorium medyczne do spółki oraz stacji sanitarno-epidemiologicznej powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni - dodaje wójt Andrzej Chruścicki.

Ile kosztuje zamknięty basen?

Opóźnienia związane z otwarciem basenu są niewygodne nie tylko dla mieszkańców. Obciążają także wykonawcę i inwestora, którzy muszą pokrywać od grudnia koszty zamkniętej pływalni. O to, jakiego rzędu są to kwoty, radni pytali wielokrotnie podczas posiedzeń komisji.

- Do 15 lutego koszty utrzymania basenu obciążały wykonawcę - mówi radna gminy Kolbudy, Emilia Jóźwik. - Od tego dnia koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie ponosi inwestor, czyli spółka Reknica - dodaje.

Ostateczne otwarcie pływalni będzie zatem na rękę wszystkim. Od kilku miesięcy, podczas sesji rady gminy, temat sztandarowej inwestycji samorządu poruszany był bowiem wielokrotnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto