Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania archeologiczne w Pruszczu Gdańskim przyniosły kolejne znaleziska |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Pruszczu Gdańskim na działkach miejskich przy ul. Krótkiej 8-12 przeprowadzono wyprzedzające prace archeologiczne. Odkryto m.in. fundamenty, które są najprawdopodobniej lodownią należącą do dawnego zespołu ogrodowego Domu Wiedemanna oraz fragmenty naczyń i kafle barokowe.

Badania archeologiczne w Pruszczu Gdańskim

Potencjał archeologiczny Pruszcza Gdańskiego jest bardzo duży. Pierwszych odkryć „starożytności pomorskich" dokonano tu już pod koniec XIX wieku. W mieście jest 50 stanowisk archeologicznych. Intensywne wykopaliska prowadzone były tu w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Także w ostatnich latach bardzo często odbywają się tu prace archeologiczne. Jedne z nich prowadzono także tej jesieni. Decyzję o przeprowadzeniu wyprzedzających prac archeologicznych na miejskich działkach, zlokalizowanych przy ul. Krótkiej 8-12 podjęto w efekcie rozmów Urzędu Miasta Pruszcz Gdański i Muzeum Archeologicznego.

- Teren badań sąsiaduje z bardzo ważnym stanowiskiem archeologicznym zlokalizowanym w okolicach cukrowni - mówi Bartosz Gondek, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański. - Od lat 30. XX wieku odkrywane tam były liczne groby z okresu od wczesnej epoki brązu po kulturę wielbarską. Prowadzone badania na ul. Krótkiej miały na celu weryfikację zasięgu cmentarzyska oraz ustalenie chronologii zasiedlenia tego obszaru.

W wyniku prac ustalono, że najstarsze pozostałości archeologiczne pochodzą z okresu nowożytnego, od XVI-XVII wieku. Zabudowania z tego okresu znajdowały się w miejscu współcześnie istniejących budynków.

- Odkryto fundamenty, które są najprawdopodobniej lodownią należącą do dawnego zespołu ogrodowego Domu Wiedemanna - dodaje Bartosz Gondek. - W trakcie badań natrafiono na liczne zabytki ruchome, takie jak fragmenty naczyń, barokowe kafle piecowe oraz monetę z XVIII w. Badaniami kierował Mateusz Janczyński z Pracowni Archeologicznej Pomerania.

Znaleziska także przy Domu Młynarza

Dużo także się dzieje przy rewitalizowanym tzw. Domu Młynarza na ul. Wojska Polskiego 44, który w niedalekiej przyszłości stanie się nową siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

- Podczas prac na podwórku budynku natrafiono na ślady XVIII i XX wiecznej zabudowy. Wizytujący inwestycje Inspektor Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zlecił miastu wykonanie badań archeologicznych, odsłonięcie murów do poziomu posadowienia oraz realizację nadzorów przy montażu mediów - dodaje kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto