Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel lekarzy do MZ: należy poinformować pacjentów o braku szczepionek przeciwko COVID-19. Już 6 grudnia było wiadomo, że są braki

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Pierwszego dnia wykonano 3067 szczepień Nuvaxovidem.
Pierwszego dnia wykonano 3067 szczepień Nuvaxovidem. PAP/Lech Muszyński
Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali do minister zdrowia, aby pacjenci zostali poinformowanie o braku szczepionek przeciwko COVID-19. Rzecznik MZ Iwona Kania przekazała PAP, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza 200 tys. szczepionek. – Monitorujemy sytuację i kolejne transze będą do Polski docierały – podała.

Spis treści

Lekarze apelują o jasną informację dla pacjentów

Od 6 grudnia br. każda osoba, która skończyła 12 lat może dostać nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19 – Nuvaxovid (firmy Novavax), która została zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5.

W środę rzecznik resortu zdrowia Iwona Kania przekazała, że do Polski dotarło 210 tys. szczepionek, a pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tys. Dodała, że z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, iż liczba ta jest wystarczająca i „wszystko jest pod kontrolą”.

W czwartek lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) poinformowali, że zaapelowali do minister zdrowia Ewy Krajewskiej o „przekazanie do publicznej wiadomości informacji o braku szczepionek przeciwko COVID-19 Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5.”.

Cytowana w komunikacie prasowym prezes PPOZ Bożena Janicka wskazała, że „sytuacja braku szczepionek przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek”. Poprosiła o „potraktowanie zgłoszonego problemu jako pilnego”.

– Już 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek Ministerstwo Zdrowia poinformowało lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o tym, że cała liczba dostępnej w RARS szczepionki Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5 została wyczerpana. „W najbliższym czasie otrzymamy kolejną dostawę szczepionek, o czym zostaną państwo poinformowani za pośrednictwem PUE” – taką informację otrzymali lekarze rodzinni – napisano.

MZ: w czwartek do Polski dojechała kolejna transza szczepionek

Poproszona przez PAP o komentarz do bieżącej sytuacji rzecznik resortu zdrowia Iwona Kania przekazała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza szczepionek w liczbie 200 tys.

– Widzimy, że w tym roku, na szczęście, program cieszy się dużym powodzeniem, jest zainteresowanie społeczne – powiedziała.

Zaznaczyła, że Polska prowadzi negocjacje na temat zakupu dodatkowej liczby szczepionek. Dodała, że na razie nie może informować o szczegółach „ze względu na dobro negocjacji i ich korzystne warunki”. Jak zapewniła rzecznik MZ, „monitorujemy sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały”.

Kto i kiedy może przyjąć szczepionkę przeciw Krakenowi?

Szczepionkę można przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień. Osoby do tej pory niezaszczepione otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

Kolejną dawkę przypominającą powinny przyjąć zwłaszcza osoby, które:

  • mają co najmniej 60 lat;
  • mają obniżoną odporność lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy to osób w wieku co najmniej 12 lat);
  • są pracownikami ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

W przypadku osób dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19 powyżej 12. roku życia należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni. (PAP)
Autorka: Paulina Kurek
pak/ kb/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apel lekarzy do MZ: należy poinformować pacjentów o braku szczepionek przeciwko COVID-19. Już 6 grudnia było wiadomo, że są braki - Strona Zdrowia

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto