MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w Juszkowie. O cennych znaleziskach i zagwozdce dla badaczy podczas spotkania z archeologiem [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Mediatece w Straszynie odbyło się spotkanie z archeologiem z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku pt. Wykopaliska w Juszkowie - wczoraj i dziś. Mieszkańcy Juszkowa i okolic mieli okazję posłuchać o badaniach prowadzonych na tym terenie i znaleziskach, które niekiedy zaskakują samych badaczy.

Największe nasilenie odkryć w Juszkowie miało miejsce w latach 60. i 70 ub. wieku.
- Wykopaliska prowadził głównie zespół pod kierunkiem pracownika muzeum - Janusza Podgórskiego, który zmarł 1993 roku i nie ukończył tych prac - mówi Piotr Fudziński, kierownik Działu Wczesnej Epoki Żelaza Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, autor książki pt. „Ośrodek starożytnego brązownictwa pomorskiego we wczesnej epoce żelaza w Juszkowie, gmina Pruszcz Gdański”. - W ubiegłym roku wydaliśmy książkę wieńczącą ten projekt. Na tym terenie mamy bardzo cenne znaleziska już od okresu neolitu.

- Przede wszystkim jest piękna osada nad Radunią, w której odkryto liczne ślady metalurgii i produkcji przedmiotów brązowych - mówi Piotr Fudziński. -

Są także liczne ślady wpływów rzymskich. Na jednym ze stanowisk odkryto fragmenty naczyń importowanych z imperium rzymskiego. Jest także moneta cesarza rzymskiego Hadriana, który panował w latach 117 - 138.

Zagadkowy pochówek
Wśród odkryć na tym terenie nie brakuje grobów.
- Odnotowaliśmy liczne odkrycia grobów skrzynkowych właśnie na wzgórzach w okolicach Straszyna, Juszkowa - mówi Piotr Fudziński. - Są to duże groby. A nich charakterystyczne popielnice twarzowe, do których składano spalone szczątki zmarłych. Można z łatwością rozróżnić czy jest to pochówek damski czy męski. W tych pierwszych są głównie ozdoby, w tych drugich - broń. Wśród znalezisk są zapinki, nożyk, klamra do pasa, obrobiony paciorek, bursztyn.

Zobacz także: W Szkole Podstawowej w Pruszczu uczą się kaszubskiego

Do ciekawego odkrycia podczas badań wykopaliskowych doszło przy ulicy Wierzbowej Znajdował się tam grób szkieletowy.

- W grobie pochowany został młody mężczyzna w wieku ok. 22 lat - wyjaśnia archeolog. - Wyposażenie grobu jest dla nas dużą zagwozdką. Jest tam miecz charakterystyczny dla Hunów.

Szlak Hunów z kolei nie odpowiada temu znalezisku. Na terenie Polski północnej prawie wcale się tego nie odnotowuje. Grób datowany jest na V wiek ne. Nie do końca potrafimy wyjaśnić, w jaki sposób ta osoba weszła w posiadanie rzeczy, których w ogóle nie powinna mieć. Nie wiadomo czy ten mężczyzna był Hunem czy może walczył z Hunami.
Z innych ciekawych znalezisk, z późniejszego okresu jest m.in. grzebień kościany, datowany na XI wiek i monety średniowieczne datowane na X i XI wiek.

Zgłoś odkrycie, obejrzyj zdjęcia
Dla badaczy archeologia Juszkowa jest bardzo interesująca. Namawiają do zgłaszanych odkryć archeologicznych oraz oglądania ich. Bardzo wiele tych zabytków jest w stałej wystawie muzeum. Na stronie archeologia.pl, w zakładce Zbiory on-line znajdują się zdjęcia wykonane podczas wykopalisk w Juszkowie.

- Zachęcam do zapoznania się z tym katalogiem. Tam jest bodajże kilkaset zdjęć z badań prowadzonych w latach 70. i 80. na tym terenie - mówi Ewa Trawicka, dyrektor MAG. - Zachęcam też do dzielenia się z nami znaleziskami.

Wiele osób obawia się, że podczas prac na swoim terenie czy w ogrodzie, w polu czy podczas prac budowlanych, gdy na coś natrafią, to archeolodzy wejdą i już stamtąd nie wyjdą, To tak nie jest. Służby konserwatorskie działają bardzo sprawnie. W takim przypadku szybko dochodzi do wizji lokalnej, szybko podejmuje się decyzję czy takie badanie trzeba przeprowadzić czy nie. Jeśli są to jakieś znaleziska jednostkowe, można przekazać do muzeum. My włączymy je do zbiorów.

Jak zapowiadają pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku to nie koniec spotkań z archeologią z terenu gminy Pruszcz Gdański.
- Mamy taki pomysł żeby zrobić cykl spotkań archeologicznych, dotyczących nie tylko wykopalisk w Juszkowie. Kolejne spotkanie planujemy o archeologii Straszyna. To będzie temat następnego spotkania - dodaje dyrektor MAG. - Tym razem dotyczące archeologii Straszyna.

Zobacz Jak odszukać swoich przodków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto