Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda zespół poszpitalny Bożego Ciała w Gdańsku z najstarszym budynkiem. Mieszkańcy zwiedzali podczas Dnia Otwartego

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Podczas dnia otwartego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej można było obejrzeć jak postępują prace oraz posłuchać opowieści historyków
Podczas dnia otwartego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej można było obejrzeć jak postępują prace oraz posłuchać opowieści historyków Danuta Strzelecka
W sobotę Hevelianum zaprosiło miłośników historii na Dzień Otwarty w zespole poszpitalnym Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej. To była jedna z nielicznych okazji, by wejść do remontowanych zabytkowych budynków, porozmawiać z osobami zaangażowanymi w realizację projektu, posłuchać opowieści o historii tego miejsca i zwiedzić sąsiadujący z zespołem kościół pw. Bożego Ciała. Zobaczcie, jak wygląda jeden z najstarszych budynków tego miejsca pochodzący z 1786 roku i reszta remontowanych obiektów.

Dzień otwarty zespołu poszpitalnego Bożego Ciała w Gdańsku

Zabytkowy kompleks zespołu poszpitalnego Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej zmienia swoje oblicze. To kolejna prowadzona przez centrum nauki Hevelianum rewitalizacja zabytkowych budynków w Gdańsku po Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Trzy odnowione obiekty staną się częścią centrum. Dla mieszkańców i przyjezdnych otworzy się tam przestrzeń edukacji ekologicznej połączona z ogrodem zielnym, hotel i miejsce spotkań.

Nic dziwnego, że chętnych na zobaczenie tego zespołu nie brakowało. Podczas Dnia Otwartego, który miał miejsce w sobotę 14 października można było zobaczyć, jak postępują prace konserwatorsko-rewitalizacyjne, obejrzeć filmy i zdjęcia przedstawiające postępy na placu budowy. Do tego osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację przedsięwzięcia, historycy, edukatorzy Hevelianum przybliżali przybyłym historię tego miejsca i tego jak przebiegają prace. Była także okazja zwiedzić kościół pw. Bożego Ciała.

- Tego typu kamienice mogliśmy zobaczyć może nie na głównym mieście, ale na starym mieście, z którego nic prawie nie zostało. Jeżeli państwo chcą zobaczyć, jak ten obszar wyglądał w połowie XVIII wieku polecam wyszukać, czy w bibliotece, czy przez internet "50 prospektów Gdańska" - mówi Krzysztof Kucharski, przewodnik. - Jest tam m.in. przedstawienie wartowni gdańskiej, która znajdowała się na wysokości mniej więcej dworca PKS, mostek, którym przejeżdża karoca i widać cmentarz. Świetnie da się to dopasować do tego obszaru, jaki w tej chwili tutaj widzimy. Także na tym terenie znajduje się także jeden z najstarszych zachowanych budynków z 1786 roku.

Szpital Bożego Ciała powstał pod koniec XIV wieku jako leprozorium, czyli odizolowana lecznica dla trędowatych. W późniejszym czasie pełnił funkcję przytułku dla osób starszych, chorych i samotnych.

Po rewaloryzacji stanie się strefą edukacji przyrodniczej, a w budynkach znajdą się miejsca noclegowe, księgarnio-kawiarnia z przestrzenią na organizację kameralnych spotkań i wystaw oraz punkt informacji o ofercie Hevelianum.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto