Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienie przeciwko HPV w warszawskich szkołach. W akcji wzięło udział ponad stu uczniów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W trzech szkołach podstawowych w dzielnicy Wola przeprowadzono szczepienie przeciw HPV. Zaszczepiło się ponad stu uczniów.
W trzech szkołach podstawowych w dzielnicy Wola przeprowadzono szczepienie przeciw HPV. Zaszczepiło się ponad stu uczniów. UD Wola
W trzech szkołach podstawowych w dzielnicy Wola przeprowadzono szczepienie przeciw HPV. Zaszczepiło się ponad stu uczniów. Czym jest hpv? Szczegóły w artykule.

Jak przekazał Urząd Dzielnicy Wola, w trzech wolskich podstawówkach odbyły się szczepienia uczniów przeciw HPV. Szczepienie było dobrowolne.

Szczepienie przeciwko HPV w szkołach

Akcja miała miejsce 25 listopada tego roku i została przeprowadzona we współpracy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Wola-Śródmieście. W Szkołach Podstawowych nr 25, 63 i 236 zaszczepiło się stu czterech uczniów. Udział był dobrowolny i bezpłatny, a medycy zastosowali szczepionkę Gardasil 9, której drugą dawkę należy podać w odstępie 6 miesięcy.

- Nowotwory są zaliczane do chorób cywilizacyjnych i należy robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko zachorowań. Z takiego założenia wychodzą władze dzielnicy, które zorganizowały dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla młodzieży w wieku 12–13 lat – przekazał Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Wola.

Czym jest HPV

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych i inne choroby nowotworowe. W ciągu życia 80 proc. aktywnych seksualnie osób było lub będzie zakażonych HPV.

- Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą płciową, dlatego w kontekście zdrowia dzieci kluczowe jest podanie szczepionki jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Stąd pomysł na naszą akcję_ – wyjaśniła Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – _Zabiegi zawsze odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna.

Jak tłumaczy doktor Małgorzata Morgiewicz z ZOZ Wola-Śródmieście, dobrodziejstwa szczepionek nie zastąpimy w tym wypadku wyłącznie edukacją.

- Szczepienie ma największą skuteczność, gdy zostanie wykonane przed rozpoczęciem przez młodzież aktywności seksualnej; jako rodzice nie mamy aż takiego wpływu, jakbyśmy chcieli, na to, kiedy ono nastąpi. Dlatego programy celują zwykle w okres między dziesiątym a trzynastym rokiem życia. Uzupełnianie szczepień u starszej młodzieży, a nawet u dorosłych, aktywnych seksualnie osób, nadal ma sens, jednak najskuteczniejsze są, zanim dziecko będzie miało pierwszy kontakt z wirusem HPV. Do zakażenia, w odróżnieniu od większości chorób przenoszonych drogą płciową, nie jest potrzebny pełny stosunek, a użycie prezerwatyw nie chroni w pełni przed infekcją – dodała dr Małgorzata Morgiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto