Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbadaj płuca

(maz)
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skrócie POChP (dawniej znana jako przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc) to jedna z najgroźniejszych chorób.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skrócie POChP (dawniej znana jako przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc) to jedna z najgroźniejszych chorób. W Polsce cierpi na nią ponad 2 miliony ludzi, co roku umiera z jej powodu blisko 15 tysięcy, a ponad 10 milionów jest nią zagrożonych z powodu palenia papierosów, będącego jej główną przyczyną.
16 listopada przypada kolejny Światowy Dzień POChP. W tym dniu na całym świecie, także w Polsce, zostaną przeprowadzone za pośrednictwem prasy, radia i telewizji akcje uświadamiające społeczeństwu zagrożenia związane z tą chorobą. Z tej okazji przygotowano m.in specjalny plakat z kwestionariuszem, który pomoże wypełniającym samodzielnie sprawdzić, czy nie powinni się zgłosić do lekarza w celu zbadania czynności płuc. Drukujemy go poniżej, abyście i Państwo, zakreślając właściwe pola, mogli się przekonać się, czy nie jesteście zagrożeni tą chorobą.

Wyjaśnia prof. Ewa Niżankowska-Mogilnicka, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego GOLD w Polsce, kierownik Kliniki Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego


Jaka jest przyczyna POChP?

Najczęstszą przyczyną zachorowania na POChP jest palenie papierosów, i to zarówno czynne, jak i bierne wdychanie dymu tytoniowego. W innych krajach równie ważne jest narażenie na zanieczyszczenia powietrza w słabo wentylowanych pomieszczeniach, spowodowane spalaniem materiałów biologicznych (np. drewna) w celu sporządzania posiłków i ogrzewania. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego stanowią dodatkowe obciążenie dla płuc, ale ich rola w rozwoju POChP nie została dobrze poznana.

Jak rozpoznać POChP?
Rozpoznanie POChP należy rozważyć u każdej osoby palącej papierosy aktualnie lub w przeszłości, która ma następujące objawy: kaszel, odkrztuszanie plwociny i duszność podczas wysiłku fizycznego. Diagnozę trzeba jednak potwierdzić za pomocą badań czynności płuc.

Dlaczego POChP często nie jest rozpoznana?

Większość chorych na POChP szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie. W badaniu przeprowadzonym w USA w 2000 roku okazało się, że u blisko 10 milionów dorosłych POChP była rozpoznana przez lekarza, natomiast aż u 24 milionów stwierdzono za pomocą spirometrii upośledzenie czynności płuc odpowiadające tej chorobie. Dlatego podstawowe znaczenie w aspekcie zdrowia publicznego ma edukacja społeczeństwa i pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania objawów POChP oraz wdrażanie właściwego leczenia w jej początkowym okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto