Działalność straży często wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców

Działalność straży często wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców (© Fot. J. Łabasiewicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jest już gotowy projekt powołania Straży Gminnej na terenie gminy Przywidz. Czy zostanie zrealizowany, zależy od Rady Gminy, a w tej sprawie zdania jej członków są podzielone.


Wójt Marek Zimakowski przygotował informację dotyczącą procedur oraz kosztów związanych z powołaniem nowej formacji.

- Temat był już poruszany na spotkaniach z sołtysami. Wiele osób w naszej gminie widzi zasadność powołania straży - przekonuje wójt. - Jest ona potrzebna między innymi dlatego, że budynki państwowe nie są dostatecznie chronione. W okresach, gdy odwiedza nas dużo turystów, zdarzają się niebezpieczne sytuacje, a policjanci nie zawsze są dostępni. Ich przyjazd zabiera niekiedy zbyt dużo czasu, a przecież czasami potrzebna jest natychmiastowa interwencja.


Radny Jan Kowalik, pomysłodawca utworzenia Straży Gminnej 

Ogólnie mówiąc, nie radzimy sobie z porządkiem w gminie, stąd pomysł powołania straży. Zapewniłaby ona bezpieczeństwo na drogach, poprzez ustawienie fotoradarów. Jeżeli chodzi o pieniądze, to na tzw. rozruch wzięlibyśmy je z rezerwy budżetowej. Później organ ten utrzymywałby się np. z mandatów. Odbyły się już rozmowy z mieszkańcami. Większość z nich chce, aby straż była utworzona na czas próbny, po to, aby zobaczyć, jak będzie funkcjonować. Z pewnością dostosujemy się do głosu mieszkańców.

Radny Teodor Formela

Jestem przeciwny pomysłowi utworzenia Straży Gminnej. Nie chciałbym bowiem, aby ten organ był wykorzystywany przez wójta czy pracowników Urzędu Gminy w celu restrykcji, karania mieszkańców. 
Według mnie straż jest od pouczania i upominania, a w ostateczności karania. Poza tym nie stać budżetu gminy na utrzymanie. Jeżeli miałaby ona pokrywać koszty utrzymania z mandatów, to strażnicy mogliby być zbyt restrykcyjni wobec ludzi.

Pełny tekst w "Echu Pruszcza" z 20 maja 2011

Komentarze (59)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Trzepowo (gość) (Mieszkaniec Pomlewa)

Nie pożarna a gminna . Ludzie nie chcą jej . Sam podpisałem listę przeciw . Jednak i w straży pożarnej mącą. Drugą chcą powołać . Co na to pacynka ? Przecież dopiero będzie kłótnia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W gminie miało być lepiej a są same kłótnie !!!!!!!!!!!!!! Co na to ci co tak przy wyborach mącili ?????? Nie wstyd im ??????

Mieszkaniec Pomlewa (gość)

co za glupota i strata pieniedzy! Czekamy na kanalizacje juz drugi rok a oni taka glupote wymyslaja.... szokujace! Dawna Wojtowa robila o wiele wiecej dobrych i przydatnych rzeczy. Mieszkaniec Pomlewa

ZS (gość)

Ja z innej strony. Jest konkurs na dyrektora Zespołu Szkół i ponoć startuje koleżanka p. Cz. Czy ktoś wie czy to prawda? Przecież jak zostanie to znów będą nas zwalniać a ona Cz. wsadzi na vice! Będzie młyn jeszcze gorszy niż obecnie!

jasna sprawa (gość)

Pieniądze z fotoradarów będą wpływały do budżetu nie do gmin, więc szkoda fatygi,straż gminna - ładnie brzmi, ale w Przywidzu? Po co, by nałożyć karę grzywny za brak wywozu szamba lub śmiecenie nie potrzeba strażnika tylko urzędnika:) no i tylko niektórzy "latają" po Przywidzu w godzinach pracy-starzy wyjadacze oczywiście, reszta pracuje, albo na dymku ...

sołtys (gość) (Pomlewo)

Jak trzeba kandydatów do rady gminy czy na wójta czy na sołtysa czy do rady sołeckiej to chętnych nie było.
A wtedy trzeba było wykazać się aktywnością. Trzeba być aktywnym cały czas a nie na sesjach kiedy to przypomina bardziej pyskówki a nie sesje rady.

@S (gość) (@S)

... ta osoba,która postawiła minus przy mojej wypowiedzi albo niewłaściwie zinterpretowała moje dywagacje, albo mnie nie lubi (to ta gorsza wersja). W Polsce to nieliczny wyjątek, ze na sesjach mieszkańcy mogą zadawać pytania. Gdyby nasi radni byli w kontakcie z ludem, to mieszkańcy nie musieliby "uprawiać Targowicy"!!!

@S (gość) (Thor)

Nikt niczego się nie boi ponieważ niewielu zadaje merytoryczne pytania - to po pierwsze. A po drugie RG może w każdej chwili zmienić zapis w statucie i znieść punkt "zapytania i wnioski mieszkańców".

wyborca (gość)

Nasz kandydat, nasz Wójt spełnia swoje obietnice. http://wspolna.gmina.przywidz.org/articles.php?article_id=18 Powołując straż gminną poprawia bezpieczeństwo

Thor (gość) (Pomlewo)

Sesje są tak wcześnie bo boja się pytań ludzi. A nie lepiej robić je nad ranem jak ludzie jada do roboty? Przecież nie zawrócą w pół drogi. Wynik pewniejszy, pusta sala. Przy takim demokracie to jeszcze wycofają punkt z obrad gdzie mieszkańcy mają głas.

Pomlewo (gość)

A ja się pytam dlaczego sesja rady gminy jest o godzinie 12.00,gdzie dużo zainteresowanych mieszkańców nie będzie mogło wziąść udziału,no powiedzcie dlaczego.A słychać żę mają być jeszcze wcześniej.

Mieszkaniec sołectwa Marszewo (gość)

Utworzenie Straży Gminnej to jedynie pomysł do przeanalizowania ale jeżeli wszyscy już są na "nie"
to wogule po co coś robić w tej gminie jeżeli jest tak jak zawsze czyli na nie.
Czy ktoś wogule zapoznawał się z sprawozdaniami innych straży gminnych?
Wynika z nich że zarabiają na siebie, a także przynoszą niezły dochód do kasy urzędu gminy a do rozwijania gminy to tylko jest nam potrzebne.
Ktoś na forum twierdzi że dwóch Strażników nie da rady upilnować całej gminy, jeżeli teraz trzech policjantów da rady upilnować dwie gminy (kolbudy i przywidz).
Pan wójt na zebraniach przed wyborczych wspominał o planach utworzenia Straży Gminnej i reakcje mieszkańców naszego sołectwa były podzielone ale niebyło tak że wszyscy tylko na nie.
Panu radnemu Kowalikowi gratuluje pomysłu który według mnie jest świetny, a także życze mu więcej takich pomysłów. Możę dzięki takim pomysłom nasza gmina nareszcie zacznie się rozwijać dynamiczniej.