Wiesław Zbroiński

Wiesław Zbroiński (© fot. J. Łabasiewicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gd. chce utworzyć w Mokrym Dworze Żuławski Skansen Maszyn Rolniczych. Rozmawiamy na ten temat z Wiesławem Zbroińskim, prezesem Stowarzyszenia Sołtysów.

Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański będzie realizować w najbliższym czasie ciekawy projekt, w ramach którego stworzy Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych. Co to będzie za miejsce?
W centrum Mokrego Dworu stanie miniatura dawnej żuławskiej stodoły. Będziemy się wzorować na oryginalnej z XIX w. jaka znajduje się w Krępcu. Zostanie ona ogrodzona drewnianym płotem. Szukamy dachówki na dach. Wokół stodoły ustawimy na podestach dawne maszyny rolnicze. Będzie ich minimum piętnaście.

Umorzenie podatków w powiecie gdańskim

Jakie eksponaty będzie można tu zobaczyć?
Najstarszą maszyną będzie snopowiązałka z 1903 roku. "Najmłodszym" okazem będzie maszyna z lat 60. ubiegłego wieku. Nie zabraknie także pierwszego ciągnika URSUS z lat 20. na żelaznych kołach, a także kopaczek do ziemniaków, pługów łąkowych wykorzystywanych na Żuławach, młocarni (separuje ziarno od kłosów).
Maszyny, które skansenowi udostępnią mieszkańcy gminy, będą miały tabliczki z opisem. Przy żuławskiej stodole stanie również tablica informacyjna. Wszystkie maszyny są zaprzęgowe i każda z nich ma swoją historię.

Skąd pomysł na stworzenie takiego skansenu w Mokrym Dworze?
O powołaniu skansenu wspólnie z mieszkańcami Mokrego Dworu myślimy od kilku lat. Pomysł podchwyciło stowarzyszenie, z czego bardzo się cieszę. Jednocześnie zwracam się z prośbą do mieszkańców, by chcieli nam udostępniać swoje unikatowe maszyny rolnicze.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!