Dziesięć tysięcy uczniów z województwa pomorskiego bierze udział w tegorocznym próbnym egzaminie gimnazjalnym z wydawnictwem Operon. Tylko w Gdańsku egzamin pisze 1855 gimnazjalistów, a w Gdyni – 855.

Aktualizacja, godz. 14

„Czy książki pozwoliły ci poznać wartości, które naprawdę liczą się w życiu” - taki był temat rozprawki, z którą musieli zmierzyć się gimnazjaliści podczas próbnego egzaminu z wydawnictwem Operon z j polskiego. W argumentacji musieli wykorzystać przykłady co najmniej dwóch przykładów literackich. Oprócz tego musieli odpowiedzieć na pytania do tekstu Jerzego Bralczyka „Hejtować”, fragmentem książki „Szkatułka z motylem” autorstwa Santy Montefiore, wierszem Kornela Makuszyńskiego „Do młodych czytelników” i fragmentami „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Tak egzamin ocenia Agnieszka Łukasiewicz, polonista z Gimnazjum nr 29 w Gdańsku: - Wrażenia dzieci są takie, że test był prosty. Kiedy wraz z koleżankami po fachu przejrzałam ten test, to pierwsze,co rzuciło mi się w oczy, to to, że wśród tekstów źródłowych, na podstawie których trzeba było później odpowiedzieć na pytania, nie było tekstów z podstawy programowej. Było też bardzo mało gramatyki, z tego co kojarzę, to tylko dwa zadania. Z tematu rozprawki uczniowie byli bardzo zadowoleni. Tekst o hejtowaniu, którym zaczynał się cały test, był bardzo przyjazny. Wiersz Makuszyńskiego zawierał słowa, które niekoniecznie muszą być jasne dla gimnazjalistów, a nie było do nich przypisów. Chodzi o sformułowanie: „urwipołcie, brzdące, basałyki”. Pojawiło się pytanie właśnie o to sformułowanie – czy jest ironiczne, żartobliwe, czy poważne. Dodatkowo uczniowie musieli porównać przesłanie o tym, że najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu z fragmentu „Małego Księcia” z fragmentem „Szkatułki z motylem”.***

Egzamin zaczął się we wtorek 6 grudnia częścią humanistyczną. W środę uczniowie napiszą część matematyczno-przyrodniczą, a w czwartek – język obcy.

Próbny egzamin gimnazjalny 2015/2016 OPERON. Historia, WOS ARKUSZE, ODPOWIEDZI

Dla uczniów to okazja do sprawdzenia poziomu swojej wiedzy. W arkuszach znajdują się różne typy zadań, które weryfikują znajomość faktów, sprawdzają umiejętność ich łączenia, a także czytania ze zrozumieniem. W tym roku projekt został uzupełniony o kilka nowości. Najważniejszą zmianą jest plan powtórzeniowy udostępniany nauczycielom ze szkół biorących udział w projekcie. Do wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych przygotowano dodatkowe zadnia typu egzaminacyjnego, które nauczyciele będą mogli wykorzystać w czasie lekcji powtórzeniowych.

Próbny egzamin gimnazjalny 2015/2016 OPERON. Przedmioty przyrodnicze ARKUSZE, ODPOWIEDZI


Arkusze i klucze odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie www.gieldagimnazjalna.pl następnego dnia po każdym egzaminie, czyli w środę będą już odpowiedzi z części humanistycznej.

Próbny egzamin gimnazjalny. Matematyka i Przyroda Operon 2015 [ARKUSZE, PYTANIA]


Harmonogram

6 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA

09.00 – egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie (60 minut)

11.00 – egzamin z języka polskiego (90 minut)

7 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA

09.00 – egzamin z przedmiotów przyrodniczych (60 minut)

11.00 – egzamin z matematyki (90 minut)


8 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – JĘZYK OBCY (angielski, niemiecki)

09.00 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (60 minut)

11.00 – egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (60 minut)

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Pablo (gość)

    Na szczęście dla.kogo? Chyba dla nowej podstawy programowej. Bo dla twoich dzieci to raczej nie.