Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trąbki Małe: Życie w gminnej ruinie

Wawrzyniec Rozenberg
Z poważnymi problemami lokalowymi boryka się nasza czytelniczka. - Mieszkam z mamą i siedmioletnim bratem w gminnym budynku w Trąbkach Małych - opowiada. - Jest to dom podzielony na pół. W jednej połowie mieszkamy my, a w drugiej sąsiadka z szóstką dzieci. Gmina nigdy się nie interesowała stanem technicznym budynku. Dom ma około stu lat i popadł już w ruinę. Dach jest w opłakanym stanie. Oczywiście pisałyśmy już niejedno podanie o remont, ale bez odzewu. Dodam, że zalegamy z czynszem około 6 tysięcy złotych, przy czym zadłużenie jest spowodowane koniecznością prowadzenia remontów bieżących.

Kobieta mówi, że trzeba było m.in. kupić pompę do usuwania wody z piwnicy, gdyż ją zalewało oraz postawić słupy, które stanowią wzmocnienie stropów w piwnicy.

- Założyliśmy też centralne ogrzewanie, ponieważ na całe mieszkanie był tylko jeden piec kaflowy - dodaje. - Przy nieocieplonym budynku płaciliśmy kolosalne rachunki za prąd, gdyż zimą dogrzewaliśmy się za pomocą urządzeń elektrycznych. No i wymieniliśmy okna i drzwi zewnętrzne. Teraz zależy nam tylko na remoncie dachu, a raczej na nowym dachu. Zamierzałyśmy dwa lata temu wykupić mieszkanie, ale przez zadłużenie czynszu nie doszło do transakcji. Zastanawiam się również czy musi dojść do tragedii, by coś zaczęło się dziać w tej sprawie.

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców feralnego budynku.
- Dom rzeczywiście jest w złym stanie technicznym, dlatego zostanie rozebrany. W związku z tym już w najbliższym czasie będzie decyzja o przekwaterowaniu mieszkańców do innego lokalu komunalnego - wyjaśnia Rafał Jaros, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Trąbkach Wielkich. - Dlatego nie inwestujemy w remont dachu. Jest wiele sposobów, aby nie doprowadzać do zadłużenia w opłatach czynszu. Najemcom, podnajemcom, właścicielom lokali mieszkalnych, przysługuje prawo do dodatku mieszkaniowego. Warunkiem jego otrzymania jest średni miesięczny dochód nieprzekraczający aktualnie: 125 procent najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 175 proc. w jednoosobowym. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać: 35 m kw na jedną osobę, 40 m kw na dwie osoby, 45 m kw na trzy osoby itd. Piętnaście metrów dolicza się w przypadku, gdy w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna na wózku. Szczegółowe informacje uzyskać można w GOPS Trąbki Wielkie. Zainteresowani nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego, bo trzy osoby zajmują 77 m kwadratowych. Wójt trzykrotnie umarzał zaległości mieszkańcom tego budynku, w sumie około 6200 zł, a dwukrotnie zaległości rozkładano na raty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto