18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stół wigilijny. Projektantki wnętrz z Jaworzna i Bytomia radzą, jak go udekorować

Anna Zielonka
Stół wigilijny. Projektantki wnętrz z Jaworzna i Bytomia radzą, jak go udekorować
Stół wigilijny. Projektantki wnętrz z Jaworzna i Bytomia radzą, jak go udekorować Karina Trojok
Stół wigilijny uginający się pod półmiskami z jedzeniem, a na nich sałatki, pierogi, kapusta z grochem, karpie, ciasta, makówki... Obok stroik z gałązek świerku, pod obrusem sianko. A jak wygląda Państwa stół wigilijny? Nakrywacie go tak samo od wielu lat, czy może kierujecie się najnowszymi trendami? Specjalnie dla dla naszych Czytelników zapytaliśmy dekoratorki wnętrz o kilka dobrych rad od projektantek wnętrz z Jaworzni i Bytomia.

Stół wigilijny. Projektantki wnętrz z Jaworzna i Bytomia radzą, jak go udekorować:

Joanna Fabicka, projektantka z Bytomia, uważa, że Wigilia, okres Bożego Narodzenia to czas inny od tego codziennego. Odkąd pamięta, Boże Narodzenie jest dla niej chwilą wytchnienia w towarzystwie ludzi, który kocha najbardziej:
www.joannafabicka.pl

Wigilia, okres Bożego Narodzenia to czas inny od tego codziennego - nie chcę używać wyświechtanych określeń typu: magiczny, ale przecież tak jest. Odkąd pamiętam, Boże Narodzenie jest dla mnie chwilą wytchnienia w towarzystwie ludzi, których kocham najbardziej. Odkąd pamiętam też - wymyślam przedziwne dekoracje - również stołu, wykorzystując stare drewniane młynki do pieprzu i inne akcesoria, rozrzucając niedbale włoskie orzechy na stole - ku uciesze domowników. Możliwości dekorowania stołu jest mnóstwo - ogranicza nas w zasadzie jedynie - jego powierzchnia i...wyobraźnia.

Przygotowując Wigilijny stół, musimy pamiętać o kilku zasadach ułatwiających nam spożycie dwunastu potraw. Kilka zatem - dla przypomnienia jedynie - porad. Każdy z ucztujących musi mieć na tyle miejsca, żeby mógł swobodnie jeść. Pomaga przy tym również odpowiednie ułożenie talerzy, sztućców. Zasady są proste, niezmienne od dawna - niezależnie, czy to Wigilijna kolacja, czy inny posiłek. Sztućce układamy w kolejności ich użycia. Te, od których zaczynamy posiłek, powinny znajdować się najdalej od talerza.

Widelce kładziemy po lewej, noże po prawej stronie - ostrzem skierowanym w stronę talerza. Nad talerzem, równolegle kładziemy łyżeczki, widelczyki do deserów. Ząbki widelczyka powinny być skierowane w prawą stronę, miseczka łyżeczki w lewą. Kieliszki powinny znaleźć się po prawej stronie nakrycia. Powinniśmy pamiętać również o naczyniu - kieliszku bądź szklance - na wodę na przykład.

Najważniejszą - ze względu na funkcję - dekoracji świątecznego stołu - jest takie jego nakrycie, żeby goście czuli się przy nim swobodnie. Jeśli mamy mało miejsca na blacie - zrezygnujmy z ustawiania wszystkich nakryć, jeśli goście mieliby mieć przez to ciasno - możemy podawać je w momencie serwowania kolejnych potraw. Sprawa arcy ważna - pamiętajmy również o zostawieniu nakrycia dla niespodziewanego gościa. Wystarczy symboliczne nakrycie.

Całe lata, będąc dziećmi, dopytywaliśmy z braćmi po co to, dla kogo - to jeden z takich cudownych "rytuałów" grudniowych świąt. Dobra, tyle tytułem: wiemy, potrafimy. Oprócz ważnych - nie przeczę - zasad ergonomii, które musimy wziąć pod uwagę przygotowując miejsce spożycia tej wyjątkowej kolacji - są jeszcze inne kwestie - estetyka. Obrus na Wigilię - tradycyjnie biały? Najczęściej - ma ukryte przesłanie, symbolizując czyste intencje biesiadników.

Biel będzie też doskonałą bazą pod wszelkie wymyślone przez nas dekoracje, a te mogą być przeróżne. Zacznijmy od przemyślenia sprawy - w jakim stylu chcielibyśmy udekorować stół. Mógłby być przaśny, pełen przepychu, w którym znakomicie sprawdzą się bogate dekoracje - np. bombki w kolorach złota, srebra, fioletu. Może przyjaźniej, lepiej czujemy się w tradycyjnych kolorach dekoracji - czerwieni, zieleni. Możemy spróbować dekoracji w popularnym ostatnio stylu eko - wykorzystując naturalne dekoracje - pozwolę sobie przypomnieć moje rozrzucone orzechy.

Dodajmy do tego gałązki jemioły, czarodziejsko pachnącej choinki, szyszki - nie zapominając oczywiście o sianku pod obrusem. Mogą to też być owoce - jabłka albo pomarańcze z goździkami. Stworzymy wtedy stół pachnący wszystkimi tymi zapachami, które kojarzyć nam się będą już zawsze z tym czasem, a przecież zapachy zapamiętuje się wyjątkowo mocno. Na pytanie: jakie jeszcze dekoracje na świątecznym stole - moja córka podpowiada - świece. Właśnie - świece! Cudownie wprowadzają w ten niecodzienny klimat. Mogą być ustawione przeróżnie - stojące na świeczniku, mogą "pływać" w misie z wodą - o ile mamy na tyle miejsca Mam na myśli tzw. "tea lighty". Bardzo dekoracyjnym atrybutem są oczywiście serwetki układane na stole.

Najładniej wyglądają te z materiału, "ubrane" obrączką. Ja lubię "personalizować" mój Wigilijny stół podpisując miejsca przy nim. W zeszłym roku przygotowaliśmy karteczki, na których każdy z zaproszonych gości mógł odnaleźć siebie, a przy okazji poczuć się postacią z baśni.

Mogą to być np. ciasteczka/pierniki z imionami gości, bombki albo orzechy z inicjałami. Ważne jest - po mojemu - żeby stół przygotowany był bardzo subiektywnie. Tak, żebyśmy po latach ciągle pamiętali towarzyszący wspólnym kolacjom klimat, zapach - jak ja moje rozrzucone orzechy.

Kolejne porady:

Marta Kożuch, projektantka wnętrz z Jaworzna, zaznacza, że w tym sezonie króluje tradycyjnie połączenie złota z bielą lub czerwienią i srebra z błękitem.
https://www.facebook.com/kozuch.marta

Jak powinien wyglądać taki stół, jak go udekorować? Przede wszystkim stół bożonarodzeniowy powinien kojarzyć nam się z uroczystością kolacji wigilijnej. Stanowi on wizytówkę domu, ponieważ przy nim w tym szczególnym dniu wszyscy się spotykamy, rozmawiamy i spożywamy wspólnie przygotowane posiłki. Mamy wtedy czas dla siebie i dla naszych bliskich.

Na pewno każdy z nas chciałby uzyskać efekt "pierwszego wrażenia" na twarzy gości zasiadających przy stole, dlatego stół powinien być elegancki, estetyczny, jak i mieć blask tego wyjątkowego wieczoru. Na stole oprócz tradycyjnych 12 potraw powinno znaleźć się również miejsce na ustawienie świątecznych dekoracji i ozdób. Dzięki szerokiej gamie oferowanych produktów możemy wybierać w kolorach, fakturach i dodatkach świątecznych.

Tradycyjnie króluje połączenie złota z bielą lub czerwienią a także srebra z błękitem. Poszukując ciekawych rozwiązań dekoracyjnych, warto sięgnąć po naturalne inspiracje. Tradycyjna kolorystyka wykorzystana w aranżacji stołu podkreśli uroczysty charakter wigilii, ociepli wnętrze, a także wprowadzi nas w świąteczny nastrój.

W tym roku obowiązkowo należy pamiętać o dekoracji talerzy. W tym zakresie możemy wykorzystać standardowe serwetki lub żywe gałązki choinki, a także suszone owoce, szyszki czy patyczki. Sam wygląd jak i zapach takich gałązek wprowadzi nas w komfortowy i świąteczny nastrój. Poza tym dekoracje wykonane samodzielnie i dekoracje naturalne nigdy nie wychodzą z mody i co roku są trendy. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie serwetek postarajmy się, aby ich ułożenie kojarzyło się z magią świąt.

Możemy w tym zakresie złożyć serwetki w wiele ciekawych kształtów, na przykład choinki czy gwiazdy betlejemskiej. Dodatkowo naturalne elementy można wykorzystać do własnoręcznego stworzenia różnego rodzaju stroików. Stroik z szyszek lub jabłek w połączeniu z gałązkami choinki wygląda niezwykle elegancko i wprowadza w wyjątkowy klimat. Do dekoracji możemy wykorzystać również świece. Możemy eksponować je przy pomocy tradycyjnych i eleganckich świeczników lub też przy wykorzystaniu różnego rodzaju lampionów. Użyte umiejętnie świece wprowadzą do wigilijnego wnętrza aurę bajkowej tajemniczości.

Czego należy unikać, przygotowując taki świąteczny stół? Decydując się na konkretne aranżacje pamiętajmy, żeby współgrały one z wnętrzem do którego je dopasowujemy. Nie próbujmy "na siłę" kupować wszystkiego co widzimy w sklepach i kłaść tego na stole, gdyż czasami "mniej znaczy więcej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto