Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różyny, gm. Pszczółki. Malowidła przy konfesjonale w XVIII w. kościele

(JŁ)
fot. J. Łabasiewicz
Malowidła odkryte na ścianach zabytkowego kościoła pw. św. Wawrzyńca w Różynach w gm. Pszczółki pochodzą z połowy XVIII w., czyli z początków powstania tej świątyni.

- Według mojej koncepcji odkryte dekoracje z wazonami były tłem dla konfesjonałów, które kiedyś znajdowały się we wnękach okiennych - mówi Agnieszka Sikorska, konserwator dzieł sztuki. - Jednak prawdopodobnie na początku XIX wieku przedłużono chór, montując do ściany drewniane belki i wstawiając słupy, które je podtrzymywały i w związku z tym konfesjonały przeniesiono w inne miejsca, bliżej ołtarzy.

Konserwatorzy odkryli także wokół ołtarzy bocznych dekoracje w kształcie kotary.
- Namalowano je farbą olejną. Jest inna w swoim charakterze, dlatego według mnie ta dekoracja powstała później, bo w XIX w.
Tło prezbiterium w tym samym czasie zostało prawdopodobnie pomalowane na czerwono.
- Trudno ją rozdzielić od innych warstw farby - przyznaje kobieta. - Na ścianach wokół całego kościoła w pewnym okresie wprowadzono szarą lamperię, która sprawiła, że trudno odtworzyć warstwy ukryte pod nią.

Dokumentację przekazano proboszczowi parafii i przedstawicielowi wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Moja propozycja jest taka, żeby odkryć dekoracje wokół konfesjonałów, ponieważ są ładne, a tych wokół otłarzy bocznych wykonać dokumentację i na razie nie odsłaniać - tłumaczy Agnieszka Sikorska. - Prace należy podzielić na kilka etapów. W trakcie porządkowania malowideł uda się określić kolor jaki pierwotnie występował na ścianach świątyni.
Minimalny koszt tych prac to 10 tys. zł.
- Nie umiem jeszcze powiedzieć kiedy będziemy kontynuować prace, ponieważ wszystko zależy od środków pieniężnych - podkreśla proboszcz parafii ks. Jarosław Olewnik. - Zawsze mogliśmy liczyć w takich sytuacjach na przychylność wójt Hanny Brejwo, więc mam nadzieję, że i tym razem uda się pozyskać na ten cel pieniądze.
Ks. Jarosław Olewnik był mile zaskoczony odkryciem.
- To kolejny dowód na wyjątkowość tego miejsca, piękną przeszłość - zapewnia kapłan.
Po zakończeniu prac, miejsca, w których pracowali konserwatorzy, po zabezpieczeniu pozostały odkryte.
Kościół w Różynach pochodzi z 1746 roku i mimo zawieruchy wojennej udało się go ocalić przed zniszczeniami i grabieżami. Zachował swoje oryginalne barokowe wyposażenie. Do tej pory udało się odnowić m.in. ołtarz główny z obrazem Ukrzyżowanie, rokokową chrzcielnicę, drzwi główne i boczne, a także ołtarze boczny i tzw. szafkowy z 1800 r.

Parafia w Różynach istniała już w XIV w. Iwo Roweder (proboszcz w Łęgowie i Różynach w latach 1741-1765) w 1746 r. zbudował murowany kościół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto