Nauczyciele już protestowali w Gdańsku przeciwko reformie edukacji Nauczyciele już protestowali w Gdańsku przeciwko reformie edukacji

Nauczyciele już protestowali w Gdańsku przeciwko reformie edukacji. Nie wierzą w zapowiedzi i obietnice MEN (© Fot. Karolina Misztal/ Archiwum )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czy będą podwyżki dla nauczycieli od 2018 roku - tak jak zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska? Nauczyciele, którzy protestowali przeciwko reformie edukacji nie wierzą w zapowiedzi MEN.

Podwyżki dla nauczycieli od 2018 roku zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Więcej szczegółów na temat ich harmonogramu i wysokości ma być w kwietniu. Związek Nauczycielstwa Polskiego już wytyka, że ministerstwo chce w ten sposób przekonać nauczycieli do tego, by nie brali udziału w strajku generalnym, który planowany jest na marzec.
- To polityczne rozdanie pani minister, która tą zapowiedzią chce spowodować, by nauczyciele i pracownicy oświaty nie podjęli akcji strajkowej - mówi wprost Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu ZNP. - W 2018 roku są wybory samorządowe, a zapowiadane podwyżki to element kampanii wyborczej. Nie wierzymy w żadne obietnice. Tym bardziej że nie ma jeszcze założeń do budżetu na 2018 rok. Fakt, że pani minister proponuje podwyżki w przyszłym roku bez wiedzy, jak budżet będzie wtedy wyglądał, jest po prostu nieuczciwe w stosunku do nauczycieli.

Reforma oświatowa oprotestowana przez związki i nauczycieli.


Pomorski kurator oświaty Monika Kończyk przekonuje natomiast, że prace nad podwyżkami trwają od dawna.
- Pracami na temat spraw związanych z czasem oraz warunkami pracy w szkole, awansem zawodowym, jak również systemem wynagrodzeń pracowników oraz finansowaniem zadań oświatowych zajmuje się już od ubiegłego roku powołany przy MEN zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Członkami tego zespołu są oświatowe związki zawodowe, jak również przedstawiciele samorządów i ministerstwa. Na spotkaniach rozmawiało się i nadal rozmawia na tematy dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli.

Konieczność podwyżek widzi też Solidarność. - Gdy poważnie reformuje się szkolnictwo, to idą za tym podwyżki. Nauczyciele będą musieli przeorać podstawy programowe, dostosować do tego program nauczania, wybrać podręcznik. W czerwcu Solidarność mówiła o oczekiwaniu na podwyżkę rzędu 20 proc. To nie są małe kwoty, ale gdy patrzy się na to, że np. wojskowi dostaną w tym roku podwyżkę o 380 zł, to okazuje się, że nasze oczekiwanie jednak wcale nie jest tak bardzo wygórowane - stwierdza Wojciech Książek z oświatowej Solidarności.

A co o zapowiadanych podwyżkach myślą sami nauczyciele? Elżbieta Zaręba, II LO w Gdyni: - Czy te podwyżki to jakaś próba przekupstwa? Nauczyciele właśnie wrócili z ferii, pewnie dopiero zaczną rozmawiać na ten temat. Z pewnością będą zadowoleni, bo podwyżek nie było przez kilka dobrych lat. Czy to powstrzyma ich przed ewentualnym strajkiem? Nie jestem w stanie ocenić. Prawda jest taka, że w ocenie nauczycieli reforma jest wprowadzana za szybko.

W oczekiwaniu na podwyżki w tym roku nauczyciele otrzymają rewaloryzację płac - w zależności od stopnia awansu zawodowego od 29 do 40 zł brutto.

Czytaj także

  Komentarze (45)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  henia (gość)

  nauczycielom zawsze mało, a wykształceni bardzo przeciętnie, niech się przekwalifikują jka całe społeczeństwo skoro tak źle i niech po znajomości nie załatwiają pracy wstyd belfry

  Gość (gość) (mąż)

  Nie podoba się, najlepiej to proponuję zamianę na pracę w DPS z osobami psychcznie chorymi grupa liczy 19 osób i na zmianie są dwie opiekunki to praca trzy zmianowa w weekend i święta też pracuje się, za 2000 brutto, a jeszcze jedno 26 dni urlopu i 40 godz. tygodniowo. Wykształcenie pedagogiczne mam, tylko nie znajomości by dostać pracę w szkole, straż pracy taki sam jaki ma żona. Więc proszę zastanowić się nad tym narzekamiem!!!

  Twój Psychiatra (gość)

  Współczuję Ci: Henio z Krokowej , uczeń, zarząd ''efas '', bezpartyjna, Manuel - czyli jedna i ta sama osoba. To rzeczywiście problem wcielać się w tak wiele postaci, przeżywać ich życie, czuć za nich smutek i przygnębienie. I na dodatek być bez pracy - bo na geniuszu inni się nie poznali.
  Proszę nie odstawiać leków!

  Henio z Krokowej (gość)

  Klakier z Rumi M.Pasieczny zamiast zająć się UM. to pojechał popierać oszustów partyjnych z jego partii ( PO) Pawła Adamowicza /Jacka Karnowskiego / Henryk Doering / który przyczynił się jako wójt gminy Krokowo bo to z jego gminy zostali zamordowani przez Urzędników popaprańców z partii (PO ) bo w tym czasie starostą był P.Detlaf a jego kuzynka była Dyrektorem PCPR w Pucku . boją się że im zabiorą z pod d.u.p.y fotele i tak będzie że tylko dwie kadencje i won z nimi do uczciwej pracy a nie załatwiać prywatne interesy .Ku pożytku dobra publicznego .

  uczeń (gość) (Manuel )

  Czy to nie jest ten Nauczyciel który uczy jeszcze po znajomości w szkole Rzucewo oraz AMW , w Gdyni Sławomir Kozaczak .
  Tą pracę w AMW w Gdyni załatwił mu ojciec .
  Dla tego burmistrz Go nie skarcił jako dobrego kolesia po fachu ,
  ale za to w gabinecie jakie zajmuje w Gimnazjum zażyczył sobie komfortowe meble nawet nową tabliczkę zamówił sobie że jest w-ce Dyrektor a na meblach pełno kurzu Fuj ! fuj ! już o tym wie Kuratorium w Gdańsku .

  zarząd ''efas '' (gość)

  Do UM. dziś zawitał PIP z Wejherowa na nasze zawiadomienie do Warszawy PIP. że urzędnicy zatrudnieni przez burmistrza miasta Rumi z }PO { Spózniają się do pracy i są tacy co podpisują listę dzień wcześnie i niema ich w blaszaku albo jest taki co przychodzi jak chce i wychodzi jak chce tak samo jest w Gimnazjum nr 1 w Rumi z-ca Dyrektor Gimnazjum przychodzi jak chce i są dni że w ogóle niem w Gimnazjum ale to jest wszystko za przyzwoleniem Michała Pasiecznego bo to są bardzo dobrzy koledzy partyjni z {PO { .Nadszedł czas na dobre zmiany w UM.

  zarząd ''efas '' (gość)

  Burmistrz M.Pasieczny zamierza utworzyć Centrum Integracji Społecznej i na sesji RM Radni mają to poprzeć. Osiągnie ten cel ,bo w RM jest aż 14 z {PO { ,którzy nie kontrolują Burmistrza .
  Zatrudnienie w tym Centrum będzie na stanowisku kontrowersyjna Wiesława Pacholczyk i radna Karolina Rydzewska otrzymają z polegliwi znajomi Burmistrza M.P. -sympatycy z {PO} .
  Mają nauczać beneficjentów z MOPS np. { jak gotować jakie robić zakupy jak wydawać swoje pieniądze ......
  Na tym programie skorzystają tylko pracownicy Centrum ,którzy oprócz pensji za przeprowadzone szkolenie wzbogacą się o SOWITE premie .
  Klientom z MOPS po takim szkoleniu zasiłki nie zwiększą się które obecnie są drastyczne małe Burmistrz M.P. nie przeznacza wszystkich należnych pieniędzy MOPS .Na zasiłki celowe z godnie z Polityką Społeczną Państwa .Z czegoś burmistrz musi zapłacić ponad 150-tyś zł za przegrane sprawy w Sądach Pracy a zwolnienie przedemerytalnym urzędnika z architektury Pana Macika Bernaciaka i dojdą jeszcze inne sprawy które są w Sadzie Administracyjnym w Gdańsku .
  A TERAZ PROSZĘ ZAWIADOMIĆ PROKURATURĘ REJONOWĄ W WEJHEROWIE !!!!!!!!

  bezpartyjna (gość) (Kapral)

  No jak by miał być M.Pasieczny !
  to już niema co szukać w Rumi ,
  wszędzie jest brud i syf ,
  nic dodać nic ująć ,
  będzie Kobieta ,
  która nie musi się dorabiać ,
  bo ma wszystko Firmę i nie tylko ,
  Rumia musi mieć Gospodarza a nie cwaniaka ,

  Manuel (gość)

  Drodzy mieszkańcy Rumi !
  Nie mówcie że burmistrz M. Pasieczny ma uśmiech Bananowy bo Banan to szlachetny owoc M.Pasieczny ma uśmiech jadowitego węża .
  Bo nie znosi krytyki że się o Nim mówi prawdę zaraz zawiadamia Prokuraturę Rejonową w WEJHEROWIE ,tylko że cała Rumia wie że ma taki uśmiech jak księżyc w nocy a teraz życzymy powodzenia w sprawach które was ośmieszają nigdy więcej w UM. PARTYJNIAKÓW z {PO i PSL }
  Oni już nie wrócą żeby nas wkurzać Oj Pasieczny ! oj PASIECZNY !
  Jak tam Twój koleś z Gimnazjum nr 1 jako w-ce Dyrektor coś mu się nie chce pracować w tym Gimnazjum to drugi cwaniak który przychodzi jak chce i wychodzi jak chce .