(© sxc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wiemy, jak wygląda ramowy plan nauczania przygotowany przez Ministerstwo Edukacji.

- Kiedy mamy przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty? - pyta Janina Zapolnik, nauczycielka matematyki z ZKPiG nr 7 w Gdańsku. - Godzin matematyki w szkole podstawowej po reformie będzie po prostu za mało, nie zdążymy przerobić wszystkiego. Do tego trzeba przecież jeszcze przeznaczyć czas na powtórki najważniejszych kwestii. Uczniowie klas VI, gdy przygotowywali się do egzaminu, chodzili na matematykę pięć razy w tygodniu - dodaje. Nauczyciele innych przedmiotów też się boją, że nie zdążą z przerobieniem materiału.

Ile matematyki, a ile polskiego?Z ramowych planów nauczania, które właśnie ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej, wynika, że uczniowie w klasach IV-VIII będą mieli po 4 godziny matematyki w tygodniu.

Jakie są główne założenia MEN w przypadku liczby godzin innych przedmiotów? Nauczanie przedmiotowe zacznie się od czwartej klasy szkoły podstawowej. Dzieci będą miały m.in. po 5 godzin języka polskiego tygodniowo w klasach IV-VIII, 1 godzinę historii w klasie IV i po dwie w klasach V-VIII, po 1 godzinie muzyki i plastyki w klasach IV-VII oraz po 4 godziny wychowania fizycznego w klasach IV-VIII.

W klasie IV pojawi się przyroda - 2 godziny w tygodniu. Rok później ten przedmiot zastąpią geografia (w klasie V i VI po 1 godzinie, w klasie VII - 2 godziny, w klasie VIII - 1) i biologia (po 1 godz. w klasach V-VII i 2 w klasie VIII), a od klasy VII dojdą jeszcze chemia i fizyka.

- Taki podział to udany pomysł. Elementy chemii i fizyki wprowadzane na przyrodzie sprawiały dzieciom trudności. Teraz te przedmioty pojawią się w starszych klasach, kiedy uczniowie będą już na nie gotowi. Jeżeli zaś chodzi o godziny przeznaczone na biologię, to sądzę, że nauczyciele powinni czuć się usatysfakcjonowani. Spokojnie zdążą przerobić wszystkie tematy - mówi Beata Stosiek, nauczycielka biologii i doradca metodyczny Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku.

Pełni obaw w szkole średniejW liceum i technikum liczba godzin z języka polskiego ma w sumie wynosić - w liceum po 4 godziny tygodniowo w każdym roku, w technikum 4 godziny w klasie I, a potem co roku po 3 godziny. Jest jednak pewne „ale”.

- Teoretycznie godzin będzie więcej, ale trzeba pamiętać o tym, że będziemy realizować dodatkowy rok „zabrany” gimnazjom. Coś konkretnego będzie można powiedzieć dopiero wtedy, kiedy poznamy podstawy programowe. Bo co z tego, że mam więcej godzin, jeśli nagle okaże się, że lista lektur jest dwa razy dłuższa od obecnej? - pyta Izabela Zin, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Łączności.

Zasadnicze pytanie nasuwa się za to Andrzejowi Błaszczukowi, nauczycielowi WOS z XV LO w Gdańsku: - Czy chcemy młodemu człowiekowi przekazać tylko wiedzę ogólną, czy też chcemy, żeby był rzetelnie przygotowany do matury i do studiów? Patrząc po liczbie godzin WOS w szkole średniej, mam wrażenie, że niestety jednak to pierwsze.
Swoją przygodę z tym przedmiotem uczniowie zaczną w klasie VIII (2 godziny tygodniowo). Dalej będą się go uczyć w klasie I i II LO - w wymiarze 1 godz. na tydzień. - A co z klasą III i IV? - drąży Błaszczuk. - Przecież od czasu zakończenia nauki WOS do egzaminu maturalnego miną dwa lata! To mnóstwo czasu!

Reforma oświatowa oprotestowana przez związki.Informatycy zadowoleniMinisterstwo podaje, że liczba godzin informatyki w całym cyklu kształcenia zwiększy się z 210 do 280. Będzie prowadzona od czwartej klasy SP - po 1 godzinie w tygodniu.
- Zwiększenie liczby godzin może wyjść tylko i wyłącznie na dobre - mówi Jędrzej Sołowij, edukator z Centrum Rozwoju Jump i organizator wydarzenia Gdańsk Koduje. - Najważniejsze jest jednak to, żeby nauczyciel był przygotowany merytorycznie i umiał zainteresować tematem. Za dodatkowymi godzinami musi pójść ktoś, kto te godziny dobrze wykorzysta.

Podobnie uważa Karolina Rzepecka z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. - Zwiększenie godzin lekcji informatyki jest kluczowe dla wyrównywania szans dzieci i młodzieży w poruszaniu się we współczesnym świecie. Jednak liczba godzin to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma program nauczania i kompetencje nauczycieli i nauczycielek, a także wprowadzanie elementów korzystania z nowych technologii na pozostałych przedmiotach.Czytaj także

  Komentarze (31)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Mama (gość) (Maria)

  Tylko żebyśmy potem nie narzekali, że nauczyciel jest niedostępny dla naszych dzieci czy dla nas, bo pędzi do kolejnej szkoły. Takie łączenie etatów jest niekorzystne dla szkoły i uczniów. Nikt wędrujący od szkoły do szkoły nie zaangażuje się w pracę, bo będzie musiał "uzbierać" godziny na etat.

  Danuta (gość) (Alfa)

  Bo partyjni Nauczyciele nie będą dobrymi wychowawcami tylko kawka , prezenty , kwiaty , ploteczki , a dzieci samopas .
  Do tego doprowadziła partia poplątanych i pomieszanych z PO i PSL oraz Nowoczesna .
  Kasę wielką dobry wóz palić głupa i to są Nauczyciele Broniarza ?

  babcia Jadzia (gość) (Alfa)

  Stary Komuch Broniarz choruje na amnezję trzeba to zrozumieć !
  On zależy z której strony wiatr wieje temu On d.u.p.ę liże m

  Maria (gość)

  Boją się tylko nauczyciele, bo trzeba będzie dać z siebie więcej. Czasami połączyć etat w dwóch szkołach. Pracować się nie chce.
  Rodzice bądźcie spokojni o swoje pociechy bo i ja jestem ! Pozdrawiam.

  Alfa (gość)

  Jestem zadowolona z powrotu do 8-o klasowej podstawówki. Tak chciało zbierając podpisy społeczeństwo! Cieszę się ,że obietnic nie rzuca się na wiatr. Sam p. Broniarz 16 lat temu organizował strajk ZNP żeby przeciwstawić się powstaniu gimnazjów czyżby zapomniał ?
  Wam tylko nauczyciele własny interes w głowie !

  Aga (gość)

  Aha - czyli zastąpienie religii dodatkowymi godzinami na matematykę, języki = automaty z prezerwatywami na każdym rogu? Ciekawa logika ... W domu wszyscy zdrowi?

  za reformą (gość)

  Na wstępie zabierze się dzieciakom wiaderka, by nie mogły wsadzać na głowę pryncypałom. Da się "nazad" narzędzia nauczycielom, by wlać do pustej głowy olej. Następnie przyjdzie dać wiedzę żakom, by góry zdobywać, a nie wiecznie być postpeerelowskim usłużnym obcym, cieciem.

  Nauczyciel (gość) (babcia Jadzia )

  Ale nauczyciel jest za te godziny właściwie opłacany. Ja prowadzę 4 godz zajęć dodatkowych dla moich uczniów w tygodniu, jednak nikt mi za to nie płaci ani 1 zł. Ale szkoda mi nie prowadzić tych zajęć, bo dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą. I w Polsce wielu jest takich nauczycieli ale rodzicom ciągle mało i mało. Najlepiej oddajcie swoje pociechy do rodzin zastępczych i spotykajcie się w niedzielę albo tylko w święta.

  sebix (gość) (Maruda)

  Tak, tak - to najważniejsze. A w to miejsce religię. Nie będzie nas Koreańczyk, czy inny Japończyk kij wie komu potrzebną elektroniką zarzucał! Nie będzie nas Niemiec germanił mercedesami i innymi audikami. My - silni wiarą, bogiem i ojczyzną zarzucimy świat różańcami i Janem Pawłem II. Drżyjcie Europo i świecie! Nadchodzimy!

  Maruda (gość)

  Najważniejsze, aby wyrzucić z programów nauczanie o tej lewacko-kryptokomunistycznej organizacji UE. Niech nikt nie wie, co to jest, tak jak teraz o ONZ, skoro już musimy do tego tworu należeć, ale nie śmiecić w głowach o tym biednych dzieci.

  Czytelnik Rumski (gość)

  Kuriozalne inowacje władz w Rumi .
  2017 r Styczniowa sesja rady miasta nie odbędzie się bo wzięli sobie wolne i wyjechali na zimowe ferie .
  Chyba z powodu tego dziwolągu śniegu w Rumi zniknął i urlopowiczom chyba pozostał ten z armatek jak ....ich sztuczny budżet Rumi.
  Jak czytają ta Gazetę Rumską jak chwalą przydupasy burmistrza M.Pasiecznego co Oni nie zrobili dla naszego miasta Rumi ale Ci co się wypowiadają to są Koledzy którzy coś skubnęli jak podać można przykład radny Piotr Bartelke załatwił swojej córce pracę w UM. Jako [PO [ pan przewodniczący rady miasta Ariel Sienicki też z [PO]
  Tym pijarem który tak się chwali M. Pasieczny to jeszcze są zasługi byłej burmistrz a do tej pory niema żadnych takich osiągnieć jak czytam w tej Gazecie -Rumskiej ?
  wiadomo że na 21-radnych 14 -jest z Partii [PO] 7-radnych jest w opozycji ale co to zmienia Nic !
  bo jest większość i plecaki M. Pasiecznego zrobią co chcą .
  Ale gdzie jest obiecany Ratusz w Rumi bo Reda ma Gospodarza a nie karierowicza za nasze podatki niema Gazety Opozycyjnej jest 5- Gazet które lukrują M.Pasiecznego [GONIEC -RUMSKI /EKSPRES -WEJHEROWSKI gdzie jednego z redaktorów tej gazety żona pracuje w UM. Rumi potem są Nowiny -Rumskie / które są drukowane aż w Starogardzie -Gdańskim / i inne ale za to My wszyscy płacimy nie ci co tak chwalą kolegę z tej samej partii [ PO ] M.Pasiecznego .

  hbjhgjh (gość) (Młody człowiek )

  Tzn. jakie "wartości"? Możesz objaśnić? Bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś kto używa prezerwatyw nie ma tzw. "wartości" (cokolwiek się kryje pod tym wyświechtanym od 2 lat pojęciem).