Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018. Jak wypadły pomorskie miejscowości?

red.
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" brał pod uwagę takie wskaźniki jak: trwałość ekonomiczna, trwałość środowiskowa, trwałość społeczna oraz jakość zarządzania. Ocenione zostały wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy).

Ranking miał na celu wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony i trwały rozwój swoich miast i lokalnej wspólnoty, nie naruszając zasobów. Miał pokazać te samorządy, które rozwijają się, opierając się na fundamencie trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania, która jest podstawowym elementem pozostałych trwałości.

W kategorii miast na prawach powiatu, najwyższe miejsce z miast województwa pomorskiego zajął Gdańsk, zajmując 4. miejsce. Gdynia była 10., a Sopot 11. W pierwszej trójce znalazła się Zielona Góra, Rzeszów i Olsztyn.

- Jesteśmy przekonani, że dobry samorząd to ten, który zapewnia rozwój zrównoważony, a więc uruchamiając lokalne zasoby i przedsiębiorczość, przeciwdziała zjawiskom niekorzystnym w środowisku, a często i w strukturze społecznej - mówił o rankingu Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej". - Receptą na sukces samorządu było i jest dobre zarządzanie sprawami lokalnymi, poprawiające jakość życia w oczekiwanych przez mieszkańców kierunkach.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, na pierwszym miejscu znalazła się gmina Boguchwała z województwa podkarpackiego. Najwyższe miejsce z województwa pomorskiego zajęła gmina Brusy, plasując się na 13. miejscu, a pierwszą piętnastkę zamyka Starogard Gdański.

W kategorii gmin wiejskich, na pierwszym miejscu znalazła się gmina Wisznice z województwa lubelskiego. Cedry Wielkie (woj. pomorskie) zajęły 29. lokatę - najwyższą spośród pomorskich gmin wiejskich.

Ranking Samorządów jest organizowany od 14 lat. Organizatorem Rankingu Samorządów jest dziennik „Rzeczpospolita”, a cele, zasady oraz kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Zestawienie jest przygotowywane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.

Ocenione zostały wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy - ze względu na inny ustrój prawny oraz jej wielkość.). Do wszystkich jednostek zostało wysłane zaproszenie do wypełnienia ankiet w systemie online. Wypełnienie ankiety nie było warunkiem decydującym o udziale w konkursie, jednak dawało możliwość uzyskania dodatkowych punktów. Źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu są ogólnie dostępne publiczne bazy GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielone przez samorządy na pytanie ankietowe. Kryteria oceny to zestaw około 50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach. W sumie uzyskać można było 100 punktów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto