Pruszcz Gd./Ukraina: Akcja „Nie jest kolorowo”. Dary dla polskich placówek edukacyjnych

Materiały papiernicze, przybory szkolne, pomoce naukowe, puzzli oraz gry planszowe, w sumie około 250 kg darów zebranych dotychczas na Pomorzu, trafiło do polskich placówek edukacyjnych na Ukrainie. Wszystko to dzięki członkom i sympatykom Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego, którzy już kolejny raz zorganizowali akcję „Nie jest kolorowo”.

Jutro (2 maja) przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.Warto pamiętać o tym dniu i wspierać naszych rodaków mieszkających za granicą. Nasza pomoc i wsparcie są dla nich szczególnie cenne i wartościowe.
Jedną z form pomocy jest zbiórka przyborów szkolnych dla polskich dzieci na Białorusi, Litwie i Ukrainie w ramach akcji „Nie jest kolorowo”. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego.

Pomoc naszym rodakom, szczególnie za wschodnią granicą, niosą także chętnie mieszkańcy powiatu gdańskiego. Kwietniowy transport z Pruszcza Gdańskiego zawierał tym razem około 250 kg darów zebranych dotychczas na Pomorzu. Były to materiały papiernicze, przybory szkolne, pomoce naukowe, puzzle oraz gry planszowe. Ze zbliżonym wagowo bagażem przyjechali Węgrzy i wspólnie udali się do Lwowa na spotkanie z pierwszą polską placówką edukacyjną. Była nią polska szkoła, gdzie prowadzi się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach szkółki sobotnio-niedzielnej „Ucz się Polskiego”.
W Stryju kolejnym punkcie na trasie wyprawy odwiedzili Przedszkole przy Centrum Dydaktyczno-Wychowawczym św. Zygmunta Gorazdowskiego dla Dzieci i Sierot, które prowadzone jest przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa. Siostry Teona i Natalis zajmują się opieką nad maluchami i krzewią wśród nich polskość oraz szacunek do najbliższej okolicy. Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej, która działa przy Ogólnokształcącej Średniej Szkole I-III st. nr 1 w Stryju to kolejna placówka, której uczniowie zostali obdarowani upominkami i szkolnymi przyborami. Będąc w stolicy Zakarpacia – Użhorodzie, dary zostały przekazane pani Halinie Wakarowej dary, które trafią do podopiecznych Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz.

Zobacz także: Muzeum II Wojny Światowej

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.