Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Zachowały się odpisy aktów urodzenia dzieci pierwszej damy Pruszcza Ilse Scheutzow

opr. red.
Materiały archiwalne
W Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański zachowały się odpisy aktów urodzenia dwójki dzieci pierwszej damy Pruszcza Gdańskiego – Ilse Scheutzow. Jeden z nich podpisany jest przez naczelnika wsi i kronikarza Wilhelma Hoffmanna.

- Po publikacji tekstu „Ilse Scheutzow - Pierwsza Dama Pruszcza Gdańskiego, który ukazał się na „Strefie Historii.pl” i w kwartalniku „Neony Tożsamość”, pani Róża Lademann Błochowiak udostępniła nam przedwojenne rejestry urodzeń. Szukaliśmy w nich potwierdzenia, że drugie i najmłodsze dziecko Ilse urodziły się w Pruszczu. Peter Scheutzow dnia 10.09.1920 roku, a najmłodsza z rodzeństwa, Inge Scheutzow 29.07.1922 roku. W odpowiednich księgach rocznych, dla roczników 1920 oraz 1922, bez trudu natrafiliśmy na obydwa akty urodzenia - mówią historycy Bartosz Gondek i Marek Kozłow.

Księgi z tych lat, obok zwyczajowych danych osobowych, niosą wielce interesujące dla Pruszczan informacji o wieloletnim naczelniku gminy Pruszcz, a przede wszystkim autorze Kroniki dla Wsi Pruszcz, Wilhelmie Hoffmanie.

- W tak małej miejscowości jak ówczesny Pruszcz, funkcja naczelnika gminy łączona była z innymi obowiązkami, wchodzącymi w zakres kompetencji urzędu gminy. Wilhelm Hoffmann był więc przez wiele lat także kierownikiem pruszczańskiego urzędu stanu cywilnego. Akt urodzenia Petera Scheutzow podpisany jest właśnie przez Wilhelma Hoffmanna. Uwagę naszą zwrócił fakt, że akt urodzenia Inge Scheutzow nie nosił już podpisu Hofmanna - mówią Gondek i Kozłow. - Prześledziliśmy więc historię podpisów Hofmanna na aktach urodzenia z tych lat. Wynika z nich, że Wilhelm Hoffmann, pełniąc w tym czasie, nieprzerwanie funkcję naczelnika gminy, zastępowany był czasowo przez innego urzędnika, którego, od 1921 roku podpisy pod podobnymi aktami pojawiają się coraz częściej. Przeglądając akta urodzeń z roku 1922 zauważyliśmy całkowity brak podpisów Hofmanna. Można więc przyjąć, że funkcję kierownika urzędu stanu cywilnego Wilhelm Hofmann pełnił do 1921 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto