Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Uczcili 74. rocznicę powrotu Pruszcza Gdańskiego do Macierzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Dzisiejsze obchody z okazji 74. rocznicy powrotu Pruszcza Gdańskiego do Macierzy rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie na placu Jana Pawła II przedstawiciele władz miasta, gminy, powiatu, organizacji kombatanckich i pozarządowych, placówek oświatowych i mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów, pod pomnikiem NIKE. Na uroczystości obecna była Ambasador Pruszcza Gdańskiego Józefa Krośnicka, która niespełna tydzień temu obchodziła 105 urodziny.

Organizatorem dzisiejszych uroczystości obchodów 74. rocznicy Powrotu Pruszcza Gdańskiego do Macierzy były organizacje kombatanckie, działające na terenie miasta - Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Sybiraków i Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych.

czytaj również:Grali i licytowali dla chorej na nowotwór pruszczanki w SP nr 2 w Pruszczu - ZDJĘCIA< WIDEO

Podczas przemówienia na placu Jana Pawła II, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Józef Kaczor, przybliżył moment włączenia Pruszcza do Polski.

- Pruszcz Gdański, który po I rozbiorze Polski został włączony do Prus, po I wojnie światowej stał się częścią niemieckojęzycznego nieprzyjaznego naszemu narodowi Wolnego Miasta Gdańska - mówi Józef Kaczor, prezes ZIW RP. - Trzeba było długo czekać - do 24 marca 1945 roku. Pozycje obronne wojsk niemieckich w Pruszczu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie zostały przełamane w wyniku działań Armii Czerwonej z 46 dywizji piechoty dowodzonej przez generała majora Siemionowa Barszczewa i żołnierzy 314 pułku piechoty dowodzonego przez pułkownika Aleksandra Mielnikowa. Prowadzone walki były nadzwyczaj krwawe, ponieważ wojska hitlerowskie broniły podejścia do miasta, z którego w tym czasie ewakuowały się władze hitlerowskie, ludność niemiecka i wydzielone jednostki wojskowe.

W wyniku walk o Pruszcz i okolice zginęło 2367 żołnierzy, którzy po ekshumacji zostali pochowani w 1947 roku na wybudowanym cmentarzu żołnierzy wojennych przy ul. Zastawnej. Po 1945 roku do Pruszcza i okolicznych miejscowości przybywało tysiące Polaków z różnych regionów kraju oraz wielu terenów włączonych do Związku Radzieckiego, w tym Sybiracy. Poważną grupę stanowili zdemobilizowani żołnierze Wojska Polskiego, którzy walczyli na Zachodzie, w tym wielu inwalidów wojennych.

czytaj również:Pruszcz Gd. Rafał z ostrą białaczką szuka genetyczneo bliźniaka. Zarejestruj się jako dwaca szpiku

- Patrząc dziś na nasze miasto i na to, co osiągnęliśmy w okresie tych ostatnich 74 lat możemy byc dumni i zadowoleni. W 1945 roku liczyło 7200 mieszkańców. Dziś jest ośrodkiem miejskim liczącym ponad 30 468 osób - mieszkańców, którzy organizują swoje życie rodzinne, pracują, studiują i żyją bezpiecznie - dodał Józef Kaczor.

Głos zabrała także zasłużona dla miasta i dla społeczeństwa Ambasador Pruszcza Gdańskiego Józefa Krośnicka.

- Szczęśliwa jestem, że jestem tu w tej chwili. Niech żyje Polska wolna, niepodległa, samorządna, jedna dla wszystkich Polaków i przez wszystkich Polaków kochana. Niech żyje nasza piękna i kochana Ziemia Gdańska - powiedziała najstarsza mieszkanka Pruszcza Gdańskiego.

.

Zobacz: 74. rocznica powrotu Pruszcza Gdańskiego do Macierzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto