Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Finał konkursu Małych Form Teatralnych i spektakle z bursztynem w roli głównej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Dzisiaj w Faktorii odbył się finał konkursu Małych Form Teatralnych "Bursztyn, Radunia, Jurata, Jantar, Motława". Tematem przewodnim konkursu był bursztyn oraz miejsca z nim związane. Do konkursu stanęły cztery zespoły uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pruszczu Gdańskim.

Cztery zespoły uczniów pruszczańskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych stanęły do konkursu Małych Form Teatralnych, który odbył się dziś w Faktorii. Tematem przewodnim był bursztyn i miejsca z nim związane.

Pierwsze przedstawienia zaprezentowali uczniowie z Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pruszczu Gdańskim.
- Przygotowania rozpoczęłam od szukania pomysłu na spektakl - mówi Agata Marzec, nauczycielka języka polskiego. - Nie chciałam wybrać czegoś, co jest bardzo popularne, znane. Oprócz tego, że jestem nauczycielką języka polskiego, jestem też doktorantką na Uniwersytecie Gdańskim. Kolega z Biblioteki Gdańskiej pomógł mi znaleźć kilka tomów prof. Sampa i jedną z legend wybrałam. Stwierdziłam, że ta o Kurcie i o bursztynowych oczach, w oryginale się nazywa Jantarowe ślepia, będzie zabawna, atrakcyjna i będzie można coś ciekawego stworzyć. Stroje częściowo wypożyczyliśmy ze szkół i z Koła Gospodyń Wiejskich w Rokitnicy.

Uczniowie przyznają, że tremy trochę mieli, ale poradzili sobie z nią - Starałem się nie patrzeć prosto na publiczność - mówi Antek Juszkiewicz, grający w przedstawieniu Kurta. - Poza tym bardzo mi się podobało. Ciekawe, które miejsce zajmiemy.

Zobacz Noc muzeów w Faktorii w Pruszczu

Przedstawienia uczniów z SP nr 3 odbyły się w plenerze.
- Uczę przede wszystkim myślenia na scenie - powiedział Sławomir Kochanek, nauczyciel i reżyser spektakli przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.- To jest też ważne, że dzieci są współodpowiedzialne za spektakl. Odpowiedzialni są za stroje, rekwizyty, muszą o tym pamiętać. Co więcej, ten spektakl powstaje przy ich współudziale. Dostają role, ale mogą swoje kwestie wypowiedzieć własnymi słowami. Ważne żeby wiedzieli o czym mówią, co chcą przekazać. W naszych spektaklach najważniejszy jest ruch sceniczny. Dzieci uczą się żeby nie było gadających scen.Ruchem można równie dużo powiedzieć.

Zobacz Konkurs Pięknego Czytania w Pruszczu Gdańskim

Uczennice biorące udział w spektaklu przytakują: - Same wymyśliłyśmy żeby wykorzystać te krzewy jako scenografię i za nimi stanąć - mówi Marysia z VD.
Z kolei Iga, grająca główną postać - Juratę, dopowiada - Mój był pomysł, by zagrać na boso i ten taniec. Chociaż nie było to łatwe ze względu na kamienie, które tu leżą.
Franek, grający rybaka, dodaje, że podczas grania miał problemy z siecią, ale sam wybrnął z problemu i widzowie nic nie zauważyli.

- Tańczę od dwóch lat, a do grupy teatralnej w szkole dołączyłam dopiero miesiąc temu. Taniec i teatr to mnie interesuje, a teatr ruchowy - fascynuje - powiedziała Karolina Laboch-Słomka, którą jury wraz z Mają Koc, uhonorowało nagrodą specjalną za grę, taniec, ruch sceniczny.

Zobacz Konkurs Małych Form Teatralnych w Faktorii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto