Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: Strażacy szkolili się na wypadek zdarzenia z cysterną przewożącą niebezpieczne materiały [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Wypadki z niebezpiecznymi materiałami przewożonymi w cysternach nie zdarzają się często. Jeśli jednak już do nich dojdzie, stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia lub życia okolicznych mieszkańców. Jak postępować w takich zdarzeniach szkolili się w Pruszczu Gdańskim przez dwa dni przedstawiciele wszystkich służb mundurowych z województwa pomorskiego.

Dwa dni szkolili się przedstawiciele służb mundurowych z całego województwa pomorskiego w Pruszczu Gdańskim z Przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternach. W konferencji warsztatowej wzięły udział wszystkie pomorskie jednostki ratowniczo-gaśnicze oraz policjanci. Prelegentami byli m.in. specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Transportowego Dozoru Technicznego, którzy na co dzień kontrolują i sprawdzają takie cysterny.

Zobacz także: Ochotnikom z OSP Pruszcz Gdański skradziono cenny sprzęt

- Wypadki z niebezpiecznymi materiałami przewożonymi w cysternach nie zdarzają się często - mówi mł. bryg. Wojciech Wanat, zastępca komendanta KP PSP w Pruszczu Gdańskim. - Jeśli jednak już do nich dojdzie stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia lub życia okolicznych mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy zorganizować takie szkolenie dla służb mundurowych z całego województwa pomorskiego. Ostatnie tak duże szkolenie odbyło się w 2004 roku. Była już więc potrzeba.

Tym, że zdarzenia z udziałem cystern z niebezpiecznymi materiałami są także długotrwałe - dodaje mł. bryg. Wojciech Wanat. - Często trwają kilka dni.

Najpierw trzeba określić z jakim materiałem mamy do czynienia, określić strefę, później często uszczelnić cysternę, jeśli doszło do wycieku i jest to możliwe przy danym materiale. Czasami trzeba przepompować zawartość do innej cysterny. Najpierw trzeba ją jednak sprowadzić od przewoźnika, czasami z drugiego końca Polski. Często potrzebny jest dźwig, by postawić pojazd. Na koniec trzeba przetransportować na parking specjalnego przeznaczenia dla towarów niebezpiecznych. Niestety w całym województwie pomorskim nie ma takiego parkingu,więc eskortujemy taki przejazd poza nasze województwo. Problem największy stanowi CNG, LPG i LNG. One w temperaturze -160 stopni silnie odparowują i nie można ich przepompować. To są toksyczne gazy.

Zobacz także: Bezpłatna komunikacja dla pruszczańskich uczniów

W dwudniowym szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim w sumie wzięło udział 52 osoby, po jednej, dwie z każdej komendy, z większych, jak Gdańsk, Sopot, Gdynia - po 4-5 osób. Podczas pierwszego dnia uczestnicy zapoznawali się z wiedzą teoretyczną, drugiego na placu przez budynkiem KP PSP w Pruszczu stanęło osiem cystern. Każda do przewozu innego materiału, m.in. do sadzy, popiołu, LNG, paliw do przewozu różnych materiałów niebezpiecznych. Strażacy i policjanci mieli okazję dokładnie obejrzeć te pojazdy, dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy zdarzeniu, zadać dodatkowe pytania.

Na placu stanął także mobilny trenażer gazowy.
- Jest to jedyny taki trenażer w Polsce - mówi Dariusz Olcen, specjalista wydziału KP w Pruszczu Gdańskim. - Będziemy pokazywać, w jaki sposób wyizolować podgrzewanie płaszcza zbiornika przy takim najbardziej niekorzystnym scenariuszu, gdy dochodzi do wypływu, zapalenia zawartości cysterny.

Zobacz także: Pruszcz Gdański: Dzień Strażaka - awanse i odznaczenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto