Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: Remont zabytkowego domu przy ul. Krótkiej. Konstrukcja stabilna, teraz dach [ZDJĘCIA]

Agata Cymanowska
- Oryginalne cegły, w nietypowym rozmiarze (są płaskie i szerokie), zostały zachowane oraz poddane zabiegom konserwacji. Podobnie postąpiliśmy z belkami konstrukcyjnymi - mówi kierownik budowy Bartosz Rozenberg.
- Oryginalne cegły, w nietypowym rozmiarze (są płaskie i szerokie), zostały zachowane oraz poddane zabiegom konserwacji. Podobnie postąpiliśmy z belkami konstrukcyjnymi - mówi kierownik budowy Bartosz Rozenberg. Agata Cymanowska
Zakończyły się prace konstrukcyjne przy zabytkowym domu mieszkalnym w Pruszczu Gdańskim. Trwają się prace wykończeniowe. Przed zimą ma być gotowe zadaszenie.

Trwa kompleksowa konserwacja i naprawa pochodzącego z początków XIX w. domu mieszkalnego przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim. Inwestorem jest miasto, wykonawcą robót Ekoinbud Renowacje, firma specjalizująca się w renowacji zabytków. Prace budowlane prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Zakończyliśmy prace przy naprawie konstrukcji budynku, która jest teraz w pełni stabilna i bezpieczna - mówi Bartosz Rozenberg, kierownik budowy. - Teraz naszym priorytetem jest zadaszenie, aby zapobiec zalewaniu budynku podczas opadów. Zimą, na tyle, na ile będzie to możliwe w nieogrzewanych pomieszczeniach, prowadzić będziemy prace wykończeniowe i instalacyjne - dodaje.

Jednocześnie w pracowni trwa renowacja drewnianych elementów ozdobnych z fasady budynku, które wrócą na swoje pierwotne miejsce.

Dotychczas wykonano m.in. prace polegające na wzmocnieniu fundamentów (w tym celu wykonano żelbetowe przypory), przywróceniu właściwej geometrii budynku, uzupełnieniu oraz wymianie elementów drewnianych ścian, odtworzeniu kwater ceglanych ścian szachulcowych, wyremontowaniu stolarki oraz kompleksowej rekonstrukcji dachu.

- Oryginalne cegły, w nietypowym rozmiarze (są płaskie i szerokie), zostały zachowane oraz poddane zabiegom konserwacji. Podobnie postąpiliśmy z belkami konstrukcyjnymi - mówi kierownik budowy.

Podczas prac remontowych ekipa budowlana natknęła się na biuletyn Głównego Urzędu Budownictwa z 1873 r., którym podklejono pochodzącą prawdopodobnie także z XIX w. tapetę. Znaleziono też wydania „Głosu Wybrzeża” i „Dziennika Bałtyckiego” z lat 80. XX w.

Udało się również dotrzeć do oryginalnego układu pomieszczeń z przełomu XVIII i XIX wieku, a także odkryto skrytki w mansardach dachu z niewielkimi drzwiczkami zamykanymi na zasuwki.

Prace przy budynku mają się zakończyć w 2018 r. W późniejszym okresie, w ramach programu rewitalizacji centrum miasta, zagospodarowane ma zostać także otoczenie zabytku.

Po remoncie budynek ma m.in. pełnić funkcję muzealną. Jak ustaliliśmy, muzeum ma zostać poświęcone historii miasta od czasów średniowiecza do współczesności, że szczególnym naciskiem na okres miastotwórczy, czyli wiek XIX i XX.

Budynek o konstrukcji szachulcowej został wybudowany ok. 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. To drugi ( po siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej) z najstarszych zabytkowych budynków mieszkalnych w mieście. Mieszkał tu wraz z rodziną jeden z ojców współczesnego Pruszcza Gdańskiego dr Hermann Wiedemann.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto