Podczas sobotniej imprezy Wehikuł Czasu, która odbyła się w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim można było spotkać zarówno rycerza, jak i żołnierza z czasów II wojny światowej czy Księstwa Warszawskiego. Chętni mogli stanąć w szranki z rycerzem Piotrem, przyjrzeć się mustrze żołnierskiej, posiedzieć w jeepie Willysie lub sprawdzić jak to jest w okopie.

Szósta edycja Wehikułu Czasu rozpoczęła się przemarszem Grup Rekonstrukcyjnych z Faktorii pod Urząd Miasta i z powrotem na Faktorię, gdzie o godz. 13 otwarto bramy dla zwiedzających. Podczas wydarzenia można było spotkać zarówno rycerza, jak i żołnierza z czasów II wojny światowej czy Księstwa Warszawskiego. Chętni mogli stanąć w szranki z rycerzem Piotrem, przyjrzeć się mustrze żołnierskiej, posiedzieć w jeepie Willysie lub w okopie.

Ci którzy przybyli na Faktorię w strojach historyczny mogli za darmo przekroczyć jej bramy. Wśród gości nie brakowało więc małych rycerzy, pachołków czy wojownika samurajskiego. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogli zobaczyć z bliska jakiej broni dawniej używano na polu walki. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz I Pułku Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego z Sobótki oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Fort”. Nie brakowało chętnych, by przejść się okopem czy przymierzyć się się do strzału.

Na imprezie pojawiła się także 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa GRH "Tobie Polsko", której legitymację można było otrzymać po krótkim szkoleniu i ekipa z Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borkowa k/Kartuz. Samochód, którym przyjechali ci ostatni - słynny jeep Willys wielu chciało obejrzeć i w nim posiedzieć. Pomiędzy pokazami i wystrzałami z broni dawniej używanej w walkach, rekonstruktorzy odpowiadali na pytania przybyłych i opowiadali o swej epoce prezentując jej "ducha".

Podczas tegorocznej edycji Wehikułu Czasu były także prelekcje i wykłady. Marek Kozłow opowiedział o niezwykłych kobietach Pruszcza Gdańskiego i Pomorza. Isa & Aleksander z Leib-Husaren-Regiment Nr. 1 & Nr. 2 opowiedzieli o Brygadzie Huzarów, która przed 1918 rokiem była wizytówką Gdańska i stacjonowała w koszarach w Gdańsku-Wrzeszczu.

Pokaz I Pułku Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego z Sobótki:

Historia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!