(© Przemek Świderski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

19 kwietnia uczniowie klasy III gimnazjum będą zmagać się z pierwszymi arkuszami – z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z j. polskiego. Wielu młodych ludzi jest jednak zaskoczonych terminem tegorocznego egzaminu.

17 kwietnia wypada wielkanocny poniedziałek, 18 kwietnia uczniowie standardowo mają dzień wolny, a 19 zaczną trzydniową batalię z egzaminami.

Czytaj też: Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016 w pomorskich gminach [TABELE]

To nie podoba się nie tylko uczniom. W obronie ich interesów staje Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania w gdańskiej Solidarności. - Te egzaminy z powodzeniem można by przeprowadzić tydzień później – mówi. - Mamy tu do czynienia z pewną kolizją, szczególnie odczuwaną przez osoby wierzące, które chciałyby odpowiednio przeżyć Wielki Tydzień. Wielkanocy towarzyszy pewna tradycja rodzinno-domowa, to bardziej czas dla ducha, a nie czas edukacyjnego sprężania.

Co ciekawe, łagodniej do tego terminu podchodzą nauczyciele. Katarzyna Tarnowska – Fiuk, wicedyrektor Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. - Po prostu przyjęliśmy tę datę jako pewnik i nikt z tym nie dyskutuje. Faktycznie do tej pory była jakaś przerwa między dniami świątecznymi a egzaminem. W tym roku jest inaczej i nic na to nie poradzimy.

O komentarz poprosiliśmy też Centralną Komisję Egzaminacyjną, która jest odpowiedzialna za harmonogram egzaminów. Dyrektor CKE, dr Marcin Smolik tłumaczy: - Egzamin tuż przed Wielkanocą byłby jeszcze gorszy – z dwóch powodów. Po pierwsze, uczniowie mieliby mniej czasu na przygotowanie się do egzaminu, a po drugie dlatego, że przed świętami myśli się o świętach. Z kolei przesuwanie tego na ostatni tydzień kwietnia również byłoby problematyczne, ze względu na to, że jest to przed długim weekendem majowym, gdzie bardzo często dzieciaki wyjeżdżają z rodzicami np. już w piątek. Ustawa i rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa to, że egzamin musi odbyć się w kwietniu, więc po rozważeniu tych wszystkich rzeczy postanowiliśmy, że ten termin po świętach jest najlepszy, również z punktu widzenia organizacji pracy szkoły.

Więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego


Czytaj także

  Komentarze (9)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Racjonalista (gość)

  Ale problem uczniowie mieli 3 lata gimnazjum,żeby przygotować się do egzaminu i czy test odbędzie się 19 czy później nie ma znaczenia może zamiast wariować na ulicach w lany poniedziałek niech się uczą chociaż mieli na to dużo czasu. Mam takie wrażenie ,że szukacie problemu na siłę.

  fox (gość)

  szukacie problemów na siłę termin znany wszystkim od sierpnia a w teraz się budzicie, uaktywnicie redakcje w Kwidzynie nic nie robia a piszą pod dyktando z gotowców

  tata 2 synów (gość)

  już niedługo nie będzie debilnych egzaminów . Wracamy do normalnośći. Koniec patologi i pzremocy w szkołach

  Stowarzyszenie efas !!!! (zirytowany)

  Protest odbędzie się przeciwko burmistrzowi M.Pasiecznemu za to że z fałszowano Konkurs na Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Rumi pani Jolanta Braun wygrała sprawę przed Sądem Administracyjnym w Gdańsku .
  I To nie koniec spraw Sądowych za głupie podejmowane decyzje przez M.Pasiecznego .......

  zirytowany (gość)

  Mam już dosyć tych wszystkich protestów! Termin egzaminów znany był od wakacji. Teraz się obudzili, bo już nie wiedzą przeciwko czemu zrobić marsz?

  Kszyrztof (gość)

  ……………w czym problem ? Jest to normalny dzień szkolny ! Kto chce może powtarzać klasę i zdawać w przyszłym roku. To jego sprawa. Dobrze kumam czy nie ?