Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Więcej wilków i łosi w powiecie. W okolicy Świńcza i Wojanowa widziano niewielką watahę

Wawrzyniec Rozenberg
Nadleśnictwo Kolbudy
Niedawno w Nadleśnictwie Kolbudy zadomowiły się wilki. Niewielka wataha widziana była w okolicy Świńcza i Wojanowa...

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy w powiecie gdańskim namierzono wilki. Nie wiadomo jednak, czy zadomowiły się one tu na stałe. Pamiętać trzeba, że zwierzęta te są pod ochroną i nie wolno na nie polować. Wspomnieć należy, że w Polsce od dawna nie było przypadków, aby wilki zaatakowały ludzi, chociaż są takie opisy sprzed dwustu i więcej lat.

W lasach Nadleśnictwa Kolbudy żyje 2437 jeleni, 7558 saren, 15 łosi, 1863 dzików, 922 lisów i od niedawna zadomowiły się 3 wilki. Niewielka wataha widziana była już kilkukrotnie w okolicy Świńcza i Wojanowa.

- Wilki, jako dzikie zwierzęta, boją się ludzi i instynktownie omijają nas z daleka - uspokaja Przemysław Pacewicz z Nadleśnictwa Kolbudy. - Bardziej niebezpieczne są krzyżówki wilków z psami, bo one nie zawsze mają instynkt obawy przed ludźmi. Rok łowiecki rozpoczyna się zawsze pierwszego kwietnia. Natomiast liczenie zwierząt odbywa się do dziesiątego marca każdego roku. Z marca bieżącego roku pochodzi również stan zwierzyny. Cieszy coraz większe stado łosi w naszych lasach. One również są pod ochroną. Natomiast największymi szkodnikami lasów są jelenie i sarny, bo odżywiają się pędami młodych drzew. Natomiast dziki robią minimalne szkody w lasach, ale powodują za to straty w uprawach rolnych.

Na bieżący sezon łowiecki zaplanowano prawie 480 odłowień jeleni, ponad 840 odłowień saren i nieco więcej lisów oraz nieco ponad 1860 odłowień dzików.

- Myśliwi nie będą strzelać do wilków i łosi - kontynuuje Przemysław Pacewicz. - Coroczne liczenie zwierzyny przeprowadza się różnymi metodami. Jest to tak zwane pędzenie, metoda całorocznej obserwacji, metoda tropień i wiele innych sposobów. Wiele zwierzyny leśnej przemieszcza się szybko na niemałe odległości.

Wśród większych ptaków w Nadleśnictwie Kolbudy można spotkać bociana czarnego, bielika, myszołowa, jastrzębia, kanię rudą, żurawia i wiele innych, mniejszych ptaków. Warto je wszystkie obserwować podczas świątecznych spacerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto