Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Uwaga na niebezpieczną roślinę! Skupiska barszczu Sosnowskiego

Agata Cymanowska
Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gd.
Urzędnicy przestrzegają, że na terenie miasta, gm. Pruszcz Gdański, gm. Trąbki Wielkie pojawiły się duże skupiska barszczu Sosnowskiego. Kontakt z toksyczną rośliną grozi poważnymi oparzeniami.

Niebezpieczna roślina, czyli barszcz Sosnowskiego pojawił się m.in. na terenie miasta i gm. Pruszcz Gdański.

- Są dwa duże skupiska tej rośliny w okolicach zbiornika retencyjnego na osiedlu Bursztynowym i wzdłuż Strugi Gęś - mówi Mariola Barzał, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Pruszcz Gd. - Poprosiliśmy o pomoc w jego usunięciu OSP. Z naszych doświadczeń wynika, że kilkukrotne przycinanie kwiatostanów tej rośliny zapobiega jej dalszemu rozprzestrzenianiu. Niestety z terenów prywatnych nasiona często rozsiewane są w sposób niekontrolowany na inne tereny. Brakuje uregulowań ogólnokrajowych w tym zakresie. Nie możemy nikogo przymusić do tego, by tę roślinę usunął.

Na terenie gm. Pruszcz Gd. do usuwania toksycznej rośliny wynajmowana jest firma zewnętrzna.
- Barszcz spryskuje się specjalnym preparatem, pali, a następnie jeszcze posypuje wapnem - mówi Patrycja Wakieć z Urzędu Gminy Pruszcz Gdański. - Jeśli roślina ta rośnie na terenie gminnym zostanie usunięta. W przypadku, gdy zostanie zlokalizowana na terenie prywatnym, pisemnie informujemy o tym właściciela. Załączamy też ulotkę ze zdjęciem rośliny i informacjami, w jaki sposób można się jej bezpiecznie pozbyć.

Jak dodaje urzędniczka, podczas upałów barszcz nie będzie usuwany. Toksyczne działanie rośliny nasila wysoka temperatura i duża wilgotność.

W środę w szpitalu Siemianowicach Śląskich zmarła 67-letnia kobieta, która uległa poparzeniu (tzw. chemicznemu) tą rośliną. Jak ustaliliśmy, na terenie powiatu gd. nie odnotowano dotychczas oparzeń barszczem Sosnowskiego wśród mieszkańców. Do oparzeń doszło u niektórych urzędników, mimo stosowania ubrań ochronnych.

Jak informuje starostwo, objawy oparzeń pojawiają się od 30 min. do 2 godz. od kontaktu z rośliną. Związki chemiczne zawarte w jej soku mogą wywoływać m.in. podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. W ciągu doby nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez ok. trzy dni. W przypadku oparzenia barszczem Sosnowskiego należy niezwłocznie udać się do lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto