Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Gorąco wokół ustawy o ziemi

Marta Irzyk
To odbieranie nam prawa własności - oburzają się rolnicy, komentując nową ustawę o obrocie ziemią. Spotkanie w tej sprawie zorganizowała niedawno w Pruszczu Gdańskim poseł Małgorzata Chmiel.

Chodzi przede wszystkim o fakt, że sprzedawać ziemię będzie można wyłącznie rolnikom i to z tej samej gminy, zamieszkującym tam co najmniej pięć lat.

- Jeśli ktoś ze Śląska zaproponuje mi wysoką cenę za ziemię, to nie będę mógł z tego skorzystać, bo tak zadecydował rząd - oburza się pan Wiesław, rolnik z gm. Suchy Dąb. - Dużo mówiło się o tym, że ustawa ma chronić polską ziemię, a wygląda na to, że jest odwrotnie, bo nie będzie można nią efektywnie zarządzać - dodaje.

Zapisy ustawy mogą dotknąć także mieszkańców miast, którzy planowali zakup terenów np. pod siedlisko. Tymczasem samorządy są na razie ostrożne w ocenie ustawy. - Musimy przeanalizować akt prawny, by wiedzieć, czy bezpośrednio wpłynie na decyzje o warunkach zabudowy - mówi Hanna Brejwo, wójt. gm. Pszczółki.

Podczas niedawnego spotkania dotyczącego ustawy o obrocie ziemią, zorganizowanego przez poseł Małgorzatę Chmiel (PO), rolnicy podkreślali, że są bardzo rozczarowani nową ustawą.

- To okropne, co się teraz dzieje - mówili pani Stanisława i pan Tadeusz z gm. Pruszcz Gdański. - To naprawdę przechodzi ludzkie pojęcie, żeby uchwalać takie prawo!

Oburzenie i pytania
Posłanka podkreśla, że w ostatnim czasie otrzymała wiele wiadomości od zbulwersowanych rolników.
- Wiele z tych zapisów wywołało oburzenie, gdyż ustawa ogranicza obrót prywatnymi gruntami rolnymi i narusza prawa własności, a wielu mieszkańców miast kupiło ziemie rolne, żeby móc tam wyjeżdżać na weekendy lub planują się tam kiedyś przenieść - argumentuje.

- Wielu mieszkańców Gdańska kupiło również ziemię jako zabezpieczenie na przyszłość i teraz będą mieć duże
trudności, żeby ją sprzedać lub komuś przekazać. Zwyczajnie mają uniemożliwione dysponowanie swoją własnością.

Rolnicy jako jeden z największych mankamentów ustawy podnoszą wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa
i zakaz zbywania i dzierżawienia zakupionej ziemi przez 10 lat. - Przecież to wprost przywiązuje rolnika do ziemi - denerwuje się pan Marian z gminy Cedry Wielkie.

Część rolników podkreśla, że jeszcze nie zdążyło zapoznać się z zapisami ustawy. Dyskusja trwa również w samorządach. - Dziś rano odbyliśmy spotkanie w tej sprawie - mówi Hanna Brejwo, wójt gm. Pszczółki. - Musimy oddzielić niepokój i emocje rolników od faktycznych zapisów ustawy, którą analizujemy - dodaje.

Nastroje studzi też Barbara Kamińska, wójt gminy Suchy Dąb. - Nie jestem przekonana, czy ta ustawa jest do końca właściwa, ale czas to zweryfikuje - zaznacza.

Zasady i wyjątki
Nowe przepisy zostały wprowadzone w związku z wygaśnięciem 12-letniego okresu ochronnego na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców. Nowe zasady mają to uniemożliwić. Ustawa przewiduje, że zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Wyjątkiem będzie m.in. nabywanie ziemi przez osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa oraz kościoły i związki wyznaniowe. Do przetargu mogą też stanąć młodzi rolnicy, którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. W przypadku innych podmiotów sprzedaż ziemi musi zostać potwierdzona zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Ograniczeniom nie będzie podlegał obrót siedliskami, ale chodzi o grunty rolne zabudowane o powierzchni do 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą zajęte pod budynki mieszkalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto