POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.
 
REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie. 
 
– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu  – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO. 
 
W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera. 
 
Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów. 
 
Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października. 
 
Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe. 
 
Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer

Żołnierz Legionów, dowódca 1. Pułku Szwoleżerów. Uczestnik wojny z bolszewikami. Organizator harcerskich drużyn żeglarskich. Jeden z inicjatorów przewrotu majowego. Od 1930 r. prezes ZG Ligi Morskiej i Kolonialnej. Wielki orędownik wychowania młodzieży w duchu patriotycznym i sportowym. Zginął 16 lipca 1936 r. w katastrofie samolotu sportowego RWD-9 w pobliżu plaży w Gdyni-Orłowie. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

rtm. Hipolit Roszczynialski

Działacz narodowy na Pomorzu, żołnierz, urzędnik państwowy. Członek tajnej organizacji młodzieżowej Filomaci Pomorscy. Uczestnik wojny z bolszewikami, w której wsławił się bohaterskimi czynami. W latach 1934-1939 wójt gminy Rumia-Zagórza. Aresztowany 12 września, zamordowany 11 listopada 1939 r. w Lasach Piaśnickich. Swoją godną postawą w ostatnich chwilach życia wzbudził podziw nawet u oprawców. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Teodor Bolduan

Urzędnik państwowy, działacz na rzecz rozwoju Pomorza w XX-leciu. Piewca polskości Pomorza. W latach 1933-1939 burmistrz Wejherowa. Rozbudował miasto, unowocześnił jego infrastrukturę, skanalizował. Mimo możliwości nie opuścił miasta we wrześniu 1939 r. Aresztowany już drugiego dnia wojny, torturowany, publicznie poniżany. Zamordowany u podnóża Zamkowej Góry pod Wejherowem w październiku 1939 r.

płk Kazimierz Mastalerz

Zawodowy wojskowy, #dowódca polskich ułanów w szarży pod Krojantami. W okresie szkolnym członek Polskich Drużyn Strzeleckich. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Dowódca 18. Pułku Ułanów w Pomorskiej Brygadzie Kawalerii. Poległ 1 września 1939 r. podczas szarży na niemiecką piechotę pod Krojantami. Dwukrotny Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

ppor. Konrad Guderski

Pseud. „Konrad”- wojskowy, inżynier, dowódca obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Lwowskiej. Oficer rezerwy 9. Pułku Piechoty Legionów. Delegat na Gdańsk do specjalnych zadań wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Organizator i dowódca obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Poległ 1 września 1939 r. w walce podczas obrony placówki.

ks. Bolesław Witkowski

Duchowny katolicki, działacz narodowy na Pomorzu, wychowawca. Organizator polskich instytucji w powiecie puckim, w tym piętnastu Czytelni Ludowych i licznych kółek rolniczych i in. Zakładał podwaliny polskiej władzy na Kaszubach. Poseł na Sejm Pruski z ramienia listy polskiej. Aresztowany we wrześniu 1939 r., zgładzony ok. 4 listopada 1939 r. w Lasach Piaśnickich. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ks. Józef Wrycza, pseud. „Rawycz”

Duchowny rzymskokatolicki, działacz narodowy na Pomorzu. Bojownik o niepodległość, wychowawca (zm. 4 grudnia 1961 r. w Tucholi). W 1908 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Członek tajnych polskich organizacji w zaborze pruskim. Postać bezkompromisowa, zwolennik walki zbrojnej o polskość Pomorza. Aresztowany przez Niemców, skazany na karę śmierci, w ostatniej chwili ocalony dzięki wstawiennictwu znajomych. Jako kapelan wojskowy uczestniczył w powstaniu wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. Zwolennik endecji, przeciwnik rządów Piłsudskiego. Wielki miłośnik kultury kaszubskiej. We wrześniu 1939 roku aresztowany, zbiegł z niewoli. Podczas okupacji niemieckiej ukrywał się, jednocześnie organizując ruch oporu. Jeden ze współzałożycieli Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Od 1945 roku związany z Delegaturą Sił Zbrojnych na Kraj, następnie z żołnierzami majora „Łupaszki”. Inwigilowany przez organa bezpieczeństwa Polski Ludowej aż do śmierci. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją patriotyczną.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3