Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z powiatu gdańskiego interweniowali aż 1106 razy w zdarzeniach zgłoszonych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Anna Gawrońska
W. Rozenberg/archiwum
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zdaje egzamin w powiecie gdańskim. Dzięki stronie internetowej policjanci w powiecie gdańskim interweniowali aż 1106 razy.

Krajowa mapa zagrożeń została stworzona z myślą o poczuciu bezpieczeństwa Polaków. Pozwala ona na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, również społeczności lokalnej, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mapa pomaga także w optymalnej przyporządkowaniu zasobów pracowników i sprzętu służbom, w szczególności w podejmowaniu decyzji o tworzeniu komisariatów i posterunków policji.

W całym kraju, jak i w powiecie gdańskim Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku. Dzięki temu narzędziu policjanci mogą reagować na sygnały od mieszkańców oraz współdziałać z innymi instytucjami w celu podnoszenia poziomu bezpieczeństwa oraz utrzymywania porządku publicznego.

Zobacz: Ostatnia puszka Pana Prezydenta Adamowicza dla WOŚP. Mieszkanka Borkowa, Patrycja Krzymińska zorganizowała niezwykłą zbiórkę. Ile zebrano?

W minionym roku na terenie powiatu gdańskiego odnotowano 1605 zgłoszeń o różnego rodzaju zagrożeniach, co pokazuje, że aplikacja cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i gminy. Każde ze zgłoszeń zostało przez policjantów zweryfikowane i sprawdzone. Potwierdzonych zostało 1106 sygnalizowanych zagrożeń z czego najwięcej dotyczących kwestii związanych z ruchem i użytkowaniem pojazdów. Wynika to ze specyfiki powiatu gdańskiego, który posiada trzy drogi krajowe, sześć dróg wojewódzkich, część autostrady A1 oraz drogi ekspresowej nr 7 oraz wiele innych ciągów komunikacyjnych. Najczęściej zaznaczano na mapie: miejsca przekraczania prędkości – 451 razy, nieprawidłowe parkowanie – 126 razy oraz nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej - 84 razy.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, odnaleźć swój powiat i ulicę, na której zauważono zagrożenie i przypiąć pinezkę. My wtedy dostajemy automatyczne powiadomienie o sytuacji i jedziemy potwierdzić zgłoszenie

- mówi st. sierż. Jakub Radziwilski, oficer prasowy KKPP w Pruszczu Gdańskim. - Zgłoszenia są różne. Od zdarzeń drogowych poprzez spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, a kończąc na zaśmiecaniu środowiska. Zdarzają sie także zgłoszenia odnośnie nieprawidłowej infrastruktury, np. nieprawidłowy znak drogowy. My wtedy zgłaszamy do osób odpowiedzialnych, gmin lub miasta.

W procesie weryfikacji zgłoszonych zagrożeń funkcjonariusze brali pod uwagę opinię społeczności lokalnej i w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów stosowali przewidziane prawem środki. W sytuacji kiedy mundurowi potwierdzili „nieprawidłową infrastrukturę drogową” kierowali uwagi do zarządcy drogi, który miał niezwłocznie usunąć nieprawidłowości. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w znacznym stopniu przyczynia się do wdrażania wspólnych rozwiązań policjantów wraz z zarządcami dróg, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - film instruktażowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto