Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne śmietniki i miasto staje się piękniejsze

WAR
Wawrzyniec Rozenberg
Śmietniki przy budynkach wielorodzinnych nie są elementami upiększającymi miasto, nawet gdy są zadbane. Samorządowcy Pruszcza Gdańskiego doskonale to wiedzą i dlatego stawiają na podziemne pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych.

Do tej pory zostały wybudowane dwa takie zestawy, przeznaczone dla mieszkańców budynków komunalnych. Każdy zestaw zawiera pięć pojemników. Są one przeznaczone na odpady suche, odpady mokre, papier, szkło i tworzywa sztuczne. Mają pojemność od trzech do pięciu metrów sześciennych. Firma wywożąca śmieci przed zabraniem pojemników, najpierw musi podnieść dźwigiem pokrywę pomieszczenia, gdzie znajdują się pojemniki z odpadami.

Pierwsza taka inwestycja powstała w 2016 roku i jest zlokalizowana przy ul. Chopina 22. Natomiast w roku 2017 kolejny taki sam punkt powstał przy ul. Grunwaldzkiej 10. Obydwa działają doskonale, a na zewnątrz nie widać żadnych kubłów ze śmieciami. W tym roku planowany jest następny, podziemny śmietnik w okolicy remontowanego, zabytkowego budynku przy ulicy Krótkiej 6. Inwestycje te zastąpiły mało estetyczne miejsca gromadzenia odpadów z tradycyjnymi pojemnikami. Zaprojektowanie i wybudowanie takiego miejsca to koszt ok. 200 tys. zł

Mam jednak nadzieję, że w kolejnych latach powstaną następne takie miejsca. Będzie to jednak proces powolny. Zorganizowaliśmy spotkania przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych z przedstawicielami firm zajmujących się budową podziemnych pojemników. Zachęcamy również deweloperów i zarządców wspólnot oraz spółdzielnie mieszkaniowe do realizacji takich inwestycji na swoim terenie. Koszt takich inwestycji jest dość wysoki, a samorząd miasta nie może dopłacać do inwestycji zlokalizowanych na prywatnym terenie. Nie zbudujemy takich urządzeń na terenie spółdzielni ani na deweloperskim osiedlu. Mogą to zrobić jedynie właściciele gruntów.

- powiedział Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego

Podziemne śmietniki cieszą się dobrą opinią w wielu miastach Polski. Jest na nie coraz większy popyt, więc producenci oferują coraz tańsze rozwiązania. Istnieją również komory do połowy osadzone w ziemi i to również przyczynia się do poprawy estetyki. Ostatnio na rynku pojawiły się oferty, których koszt jest znacznie niższy. Sięga nawet około trzydzieści tysięcy zł. Jest to kwota porównywalna z tą, jaką wspólnota musi ponieść przy budowie tradycyjnej i niezbyt estetycznej wiaty śmietnikowej. Dlatego też jest szansa, że wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe będą w większym stopniu zainteresowane takimi inwestycjami na swoim terenie. Takie inwestycje nie powstają jednak z miesiąca na miesiąc. Trzeba najpierw zgromadzić na nie odpowiednią kwotę. Warto nadmienić, że odbiór odpadów z podziemnych zbiorników nie wiąże się z wyższymi kosztami wywozu śmieci.

Odkąd na rynku pojawia się coraz więcej ofert na budowę półpodziemnych pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych, których koszt jest znacznie niższy, bo około trzydzieści tys. zł, jest szansa, że wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe będą w większym stopniu zainteresowane takimi inwestycjami na swoim terenie. Takie rozwiązania na pewno przyczynią się do poprawy estetyzacji naszego miasta.

- wyjaśniła Mariola Barzał, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Pruszczu Gdańskim

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto