(© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z półrocznym opóźnieniem rozpocznie się budowa długo oczekiwanej trasy, omijającej centrum Pruszcza Gdańskiego. Koniec robót za dwa lata

Podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą burmistrz Janusz Wróbel zaplanował na 11 stycznia. Potem w ciągu dwóch lat ma powstać trasa wraz nowym wiaduktem nad torami kolejowymi.

- Termin zakończenia prac, określony został w umowie - informuje burmistrz Janusz Wróbel. - Wykonawca robót, konsorcjum Strabag, zapowiada znaczne skrócenie czasu trwania inwestycji, więc spodziewam się, że pierwsze samochody pojadą obwodnicą w 2011 roku i to będzie koniec zakorkowanego Pruszcza.

Przesunięcia terminów wynikły m.in. ze względów proceduralnych. Urząd musiał odpowiedzieć na ponad czterysta pytań ofertowych. Z kolei po przetargu trzeba było odpowiadać na odwołania. Na koniec tego etapu całą dokumentację przetargową wysłano do Urzędu Zamówień Publicznych, gdzie rozpatrywano ją kilka tygodni.

Według szacunków budowa obwodnicy kosztować będzie 53 mln zł, chociaż wcześniej zakładano koszt powyżej 120 mln zł. Droga rozpocznie się przy granicy miasta na ul. Kopernika i po przejściu wiaduktem nad torami zakończy się skrzyżowaniem z drogą krajową nr 1 na wysokości ul. Przemysłowej. Zaplanowano tylko dwa skrzyżowania: z ul. Obrońców Westerplatte po wschodniej stronie miasta i z ul. Podmiejską, już za torami.

- Razem z obwodnicą planujemy budowę tej Podmiejskiej, która dodatkowo odciąży centrum miasta, a obecnie jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych - dodał burmistrz. - Nie możemy wykonać jej za wcześnie, bo uległaby zniszczeniu przez ciężki sprzęt budowlany.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

TONI (gość)

NASZYM WLADZA BUDOWA ,,FAKTORI,,JEST WAZNIEJSZ.
LUDZIE NIECH WDYCHAJA SPALINY A RODZICE NIECH PILNUJA DZIECI.
O BEZPIECZENSTWI I CZYSTYM POWIETRZ NIE MYSLI SIE.
SCIEZKA ROWEROWA W KIERUNKU GDANSKA PRZY ODNOEDZ ,,RADUNI,,KONCZY SIE PRZED ŚW.WOJCIECHEM.
POPIERAM PISZACEGO POWYRZSZY KOMENTARZ.

mieszkaniec Pruszcza (gość)

Jeśli chodzi o ul.Podmiejską, to mogła być ona zrobiona ponad 10 lat temu!!!!! a przynajmniej razem z ul.Dworcową. I wówczas dawno odciążyłaby centrum Pruszcza, ale nasze władze może celowo jej nie remontowały, żeby wymusić pieniądze na "niby" obwodnicę w ul.Przemysłowej, która wprowadzi ruch tranzytowy w Osiedle mieszkaniowe Wschód. Dlaczego władze nie martwią się o zniszczenie ul. Kopernika (samochodami ciężarowymi, wożącymi gruz z budowy obwodnicy Południowej Gdańska). Po co dokładały pieniądze do remontu ul.Kopernika przed wybudowaniem obwodnic: Południowej Gdańska czy "niby" obwodnicy Pruszcza w ul.Przemysłowej? Przecież nawierzchnia nowej ul.Kopernika również ulegnie zniszczeniu przez ciężki sprzęt budowlany. A jeśli chodzi o ul.Podmiejską, to od ponad 10 lat powinien być wybudowany również jej odcinek od ul.Przemysłowej do wysokości kładki pieszej w Radunicy. Ale nasze władze wolały chyba męczyć kierowców staniem w korkach.