Narodowy Bank Polski wprowadza do codziennego użytku nowy środek płatniczy, papierowy, o nominale 500 złotych. Mało prawdopodobne jest, by komuś ów pieniądz udało się podrobić, jednak warto być czujnym. Przede wszystkim, trzeba wiedzieć, jak wygląda.

- Banknot 500 zł przedstawia wizerunek króla Jana III Sobieskiego i posiada jedne z najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie - zapewnia Biuro Prasowe Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Wymiary banknotu o nominale 500 zł wynoszą 150 mm na 75 mm. Jeśli chodzi o wygląd, to na przedniej stronie zobaczymy portret króla Jana III Sobieskiego. Na stronie odwrotnej są wizerunki Pałacu w Wilanowie oraz orła w koronie z herbem rodowym Jana III Sobieskiego.

Charakterystyczne elementy nowego banknotu można wyczuć też palcami. Na stronie przedniej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy: portret władcy; podpisy Prezesa oraz Głównego Skarbnika NBP; godło Rzeczypospolitej Polskiej; napis „WARSZAWA” i data emisji; wizerunek tarczy herbowej; oznaczenie dla osób niewidomych w postaci dwóch pionowych linii złożonych z drobnych kwadratów oraz układu linii na krótszych krawędziach banknotu; napis „NARODOWY BANK POLSKI”; cyfrowe oznaczenie nominału; górny pas z prawej strony portretu.

Charakterystyczną cechą banknotów są znaki tzw. wodne. Podczas oglądania 500 zł pod światło ujrzymy wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „500”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.
Kazimierz Netka


Czytaj także

  Komentarze (35)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Olo (gość) (romek)

  koleś? miernoto intelektualna, koleś to tylko trener na siłowni mówi, a ty to możesz co najwyżej towarzysz bo widzę, że doświadczenie u ciebie jest

  Borys (gość) (romek)

  Miało być śmiesznie, ale znów nie wyszło jakoś. Widzisz, zmieniasz loginy, a i tak Cię widać i czuć na odległość po prostocie myśli. Nawet Ci w sumie zazdroszczę, że świat taki prosty dla Ciebie, są my i oni, a tych oni się wali po głowie jak każą.

  romek (gość) (Borys)

  "Borys" bidulo, ja tam wolę iść co niedziela do kościoła niż jak Ty 2 x dziennie spotkanie POP z którego oprócz nienawiści do ludzi nigdy nic "nie wyniosłeś. Nawet pałkę potrafiłeś trzymać tylko będąc po " setce".

  Olo (gość) (500+)

  dobrze prawisz, ale jeszcze lepszy byłby z gen. Bartłomiejem, co tam, medal za obronność już ma, należy mu się, a po hiperinflacji, która nieodzownie nadejdzie po rządach tych tęgich głów, następny banknot 2000 zł oczywiście z megalomanem Antonim, ale tylko w wersji limitowanej dla słuchaczy i oglądaczy mediów Rydzykowych

  Borys (gość) (Ulalala)

  Oto miłość do bliźniego w wersji podłej zmiany. A na Wigilię zapewne dodatkowy talerz na stole a co niedziela marszem do kościoła. Jak to było w Uchu Prezesa? "A po co ma ktoś siadać z drugiej strony stołu, jak racja jest po naszej". Jesteś najlepszą antyreklamą obecnie nam panujących. Dzięki ich własnej głupocie oraz takim jak Ty, na szczęście ten epizod nie potrwa długo.

  Ulalala (gość)

  Olo, dziadu skretyniały na ubeckiej emeryturze, tobie już z gaci tylko gumka na pampersie dla dekoracji została, zażyj piguły, popij ziółkami, złóż samokrytykę u sekretarza POP PZPO i ... weź młotek i zrób se puku! Zrobisz przysługę i partii i ludzkości. A już społeczności Malborka na pewno.

  Olo (gość) (ola)

  Zluzuj gumkę bo pęknie i leć salutowac gen. Misiewiczowi. Dymaja nas wszystkich od roku, ale różnica między nami jest taka, że Tobie się to podoba

  ola (gość) (on)

  Dla Ciebie postaram się aby wydrukowano papierowy nominał zerowy 0 , Ty "zerowa" osobo. Jesteś wyjątkowo odważny, prawda ? Dlatego proponuję zaloguj się na rosyjskich forach i napisz to co tu wypisujesz o Putinie. "kafar" Ci opadnie" . Gnojku !!!!!!!!!!!!!!!