(© mat. prasowe ministerstwa )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jak zainteresować dzieci i młodzież nauką? Pomoże w tym naukobus. Tym razem nauka będzie jeździć na kółkach - przybierze postać mobilnej wystawy interaktywnej i dotrze nawet do najmniejszych miejscowości w Polsce.

- Mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony – tłumaczą pracownicy z biura prasowego MNiSW. - Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Ten wyjątkowy autobus w 2017 roku ma dotrzeć do 200 zakątków Polski, w tym na Pomorze, dzięki czemu wystawę zobaczy ok. 100 tys. osób – uczniów i ich rodziców. W naukobusie można się np. dowiedzieć, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa. Odważni mają możliwość oszukać swoje zmysły. - Angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy – informują pracownicy resortu nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że w programie mogą wziąć udział tylko te szkoły, które znajdują się w miejscowościach liczących poniżej 130 tysięcy mieszkańców. Aby gościć naukobus, trzeba też spełnić kilka innych warunków:

- Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu dla trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy czterech dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy. Pozostałe wymaganie określone są w umowie, którą szkoła jest zobowiązana podpisać przed udziałem w programie – informuje MNiSW.

Jeśli dyrektorzy szkół chcą, by placówki z Pomorza też znalazły się na trasie naukobusa, powinni się spieszyć. Zgłoszenia już trwają – na razie są przyjmowane na adres naukobus@nauka.gov.pl. W drugiej połowie stycznia ma też powstać specjalny serwis internetowy dotyczący tego programu. Póki co szczegóły znajduje się na stronie resortu nauki.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!