Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mediateka Straszyn - w piątek otworzą pierwszą w Polsce mediatekę na wsi [ZDJĘCIA]

Agata Cymanowska
W budynku dawnego dworca kolejowego Straszyn-Prędzieszyn powstała pierwsza w Polsce mediateka na terenie wiejskim.

O przejęcie od PKP budynku dawnego przy nieczynnej linii kolejowej nr 229 (Pruszcz Gdański-Łeba) gmina Pruszcz Gdański zabiegała przez kilka lat. Ostatecznie, kosztem ponad 3,2 mln złotych udało się stworzyć w tym miejscu społeczne i kulturalne centrum tej stale rozrastającej się miejscowości, którego sercem jest mediateka - łącznie ponad 650 m kw powierzchni użytkowej. W piątek placówka zostanie oddana do użytku, a na najbliższą sobotę w godz. 10-14 zaplanowano dzień otwarty.

Mediatekę podzielono na kilka stref. Na najniższej kondygnacji zrewitalizowanego dworca powstała strefa dźwięku ze studiem radiowym.

Na parterze, w dobudowanej do dworca mediatece, działać będzie wypożyczalnia i czytelnia książek, audiobooków, filmów czy tzw. czytaków, czyli specjalnych urządzeń umożliwiających dostęp do księgozbioru mówionego osobom, które mają problem ze wzrokiem. Dzięki rozsuwanym panelom będzie można tu wygospodarować miejsce na projekcje i spotkania autorskie. Pierwsze takie spotkanie, z Moniką Sawicką, odbędzie już 29 listopada.

Na tej samej kondygnacji powstanie też kawiarnia, w której raz w miesiącu mają być organizowane wydarzenia kulturalne oraz świetlica dla dzieci.

Pierwsze piętro przeznaczono na potrzeby organizacji pozarządowych. Powstała tu też niewielka kuchnia, z której będą korzystać gospodynie wiejskie.

Na ostatnim piętrze znajduje się pracownia plastyczna.

- Zależy nam, aby było to miejsce integracji i pokoleniowej wymiany doświadczeń - podkreśla Magdalena Kołodziejczak, wójt gm. Pruszcz Gdański. - Szukaliśmy miejsca dla organizacji pozarządowych działających na terenie naszej gminy i tak zrodził się pomysł stworzenia Mediateki Straszyn.

Spotykać będą się tu m.in. członkowie klubu seniora i morsów, a także różne stowarzyszenia. W placówce będą się odbywały m.in. zajęcia malarstwa, rysunku, ceramiki, warsztaty fotograficzne, dziennikarskie, radiowe, a także koncerty, wystawy i spotkania autorskie.

- Naszym sztandarowym projektem jest LAS, czyli Lokalne Archiwum Społeczne opierający się na współpracy organizacji, instytucji i mieszkańców - mówi Grażyna Goszczyńska, kierownik placówki, która będzie podlegała pod Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.

W ramach projektu LAS mieszkańcy będą mogli m.in. dokonać cyfryzacji rodzinnych kaset VHS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto