Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto ma ratować rzeźbę Macierzyństwo autorstwa Josefa Thoraka?

Agata Cymanowska
Macierzyństwo, J. Thorak
Macierzyństwo, J. Thorak fot. J. Łabasiewicz
Rzeźba "Macierzyństwo", autorstwa Josefa Thoraka, uznawanego za nadworne dłuto Adolfa Hitlera, która znajduje się na dziedzińcu Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie (gm. Trąbki Wielkie) wymaga renowacji. Nie wiadomo, kto wyłoży pieniądze.

Dzieło zostało co prawda oczyszczone przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gd., które jest jego właścicielem, ale pojawiły się wyraźne pęknięcia i trzeba je zabezpieczyć.
- Szukamy kogoś, kto zaopiekuje się zabytkiem na zasadzie mecenatu - mówi Cezary Bieniasz-Krzywiec, starosta gdański. - Pewne środki zobowiązała się przekazać nam gmina Trąbki Wielkie, ale jeszcze nic nie otrzymaliśmy. Rzeźba nadal pozostanie w majątku starostwa.

Pruszcz Gd. chce przejąć Macierzyństwo J. Thoraka

W ubiegłym roku wywiązała się dyskusja na temat tego, czy kontrowersyjne dzieło powinno zostać w Zaskoczynie, czy lepiej przenieść je w inne, bardziej dostępne miejsce. O tym, że chętnie zaopiekowałyby się pracą Thoraka, poinformowały wtedy zarówno władze Trąbek Wielkich, jak i Pruszcza Gd. Sprawę przeniesienia rozwiązał ostatecznie... pomorski konserwator zabytków, który zarządził, że rzeźba ma pozostać w Zaskoczynie [według wytycznych poprzedniego konserwatora, miała pozostać "na terenie powiatu gdańskiego", ale niekoniecznie w Zaskoczynie]. - To naturalne środowisko do jej ekspozycji - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Rzeźba Thoraka przedstawiająca matkę karmiącą dziecko została wpisana w ubiegłym roku do rejestru zabytków.

Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie
Wystąpiłem do władz powiatu gdańskiego z wnioskiem o wpisanie gminy do rejestru jako właściciela zabytku. Jako właściciel bylibyśmy w stanie zabytek utrzymać. Gmina Uehlfeld z Niemiec, nasza gmina partnerska, zaoferowała już pomoc finansową (500 euro) na renowację rzeźby. Ta kwota oczywiście wystarczy tylko na część prac, ale chcielibyśmy w przyszłości także w jakiś estetyczny sposób zadaszyć rzeźbę, by ją zabezpieczyć, a także przesunąć bliżej drogi, tak by była bardziej widoczna. Ta rzeźba jest przypisana do miejsca, w którym się znajduje, naznaczonego tragiczną historią - przez jakiś czas działał tu instytut rasy. Jest ona świadkiem historii, a historii przecież nie zmienimy. Uważam, że gdyby została przeniesiona w inne miejsce, to byłaby to kontrowersyjna decyzja.

Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego, historyk
Rzeźba Thoraka to bez wątpienia dzieło na europejską, a nawet światową skalę. Gdy zabytek znalazł się w sytuacji zagrożenia, wojewódzki konserwator zabytków zamierzał przenieść go do Pruszcza Gd. Władze miasta zgodziły się, że wygospodarują środki na transport do stolicy powiatu, a także na renowację rzeźby i jej monitoring. Zabytek miał pierwotnie stanąć na skwerze w rejonie ul. Kossaka i Grunwaldzkiej. Opieka nad rzeźbą miała mieć formę mecenatu, gdyż od początku konserwator i starostwo zaznaczało, że Skarb Państwa nie przekaże na własność miasta tego cennego obiektu. Nowy konserwator wydał decyzję, że rzeźba ma pozostać w Zaskoczynie. W związku z tym miasto nie ma ani mandatu, ani możliwości formalnoprawnych do dalszego zajmowania się tematem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto ma ratować rzeźbę Macierzyństwo autorstwa Josefa Thoraka? - Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto