Nocne zwiedzanie kościoła dostarczy niezapomnianych wrażeń

Nocne zwiedzanie kościoła dostarczy niezapomnianych wrażeń. (© fot. Marek Adamkowicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

15 maja Noc Muzeów - niezwykłe wydarzenie, na które czekają nie tylko miłośnicy historii. Kto je przegapi, z pewnością będzie żałował...

W sobotni wieczór wiele placówek otworzy podwoje dla zwiedzających. Będzie można podziwiać bogactwo zbiorów, a jednocześnie skorzystać na rozmaitych atrakcjach, które przygotowano dla gości.

Idea Nocy Muzeów przyszła z Zachodu, ale zdążyła już zakorzenić się u nas na dobre. Coraz dłuższa jest też lista miast, które przyłączają się w tej akcji. W tym roku będzie można zwiedzać obiekty m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Wejherowie i - po raz drugi - w Pruszczu Gdańskim.

- Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu chcemy pokazać, że jesteśmy częścią aglomeracji trójmiejskiej - tłumaczy Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. - Chcemy też, w miarę naszych skromnych możliwości, pomóc Gdańskowi w zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016. Oczywiście, najważniejsi są mieszkańcy, którym przy tej okazji przybliżymy historię najcenniejszego zabytku miasta, czyli gotyckiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dyrektor Pułkowski ma nadzieję, że akcja zakończy się równie spektakularnym sukcesem, jak w roku ubiegłym. Wówczas nie brakowało chętnych do nocnego zwiedzania świątyni.

- Miasto nie ma własnej placówki muzealnej, ale to nie znaczy, że nie ma co w nim oglądać - przekonuje szef CKiS. - Kościół przy ulicy Wojska Polskiego kryje w sobie wiele tajemnic, które warte są poznania. Na przykład, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak cenne wyposażenie kryją w sobie mury świątyni. Warto więc tu przyjść i posłuchać opowieści przewodnika.

Dodatkowymi atrakcjami dla zwiedzających będzie możliwość wejścia na wieżę oraz występy muzyków z Grupy Radnyna, Teatru Ognia i Bębniarzy "Flagrantis" i rekonstruktorów rzymskich z Legio XXI Rapax.


Program
Godz. 19.30 - zwiedzanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (grupa 1)
Godz. 20 - prezentacja grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax na terenie przykościelnym
Godz. 20.40 - zwiedzanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (grupa 2)
Godz. 21.30 - zwiedzanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świetego (grupa 3)
Godz. 22.10 - pokaz Teatru Ognia i Bębniarzy "Flagrantis" na terenie przykościelnym
Godz. 22.40 - występ Grupy Radnyna (zespół wykonuje muzykę dawną, pochodzącą z wieków od XII do XVII. Najbliższa Radnynie jest stylistyka średniowiecza, dlatego w repertuarze grupy dominują utwory z tego okresu, przy czym są to głównie pieśni świeckie o charakterze tanecznym. Muzyka zespołu jest aranżacyjnie uwspółcześniona, ale z zachowaniem zasad sztuki i ducha danej epoki).


Wszystko o imprezach Nocy Muzeów na Pomorzu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: