W konkursie "Obszary wiejskie oczami młodych mieszkańców regionu pomorskiego" pierwsze miejsce zajęła Natalia Klein ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie. Laureatem II miejsca został Kacper Wydrowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prokowie, natomiast III miejsce zajęła Amelia Gnech ze Szkoły Podstawowej w Sławoszynie. Galeria zdjęć wyróżnionych prac konkursowych zostanie zaprezentowana w formie kalendarza ściennego na 2017 rok.

Konkurs plastyczny "Obszary wiejskie oczami młodych mieszkańców regionu pomorskiego" przeznaczony był dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych z obszarów wiejskich Pomorza.

Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego spośród ponad 300 prac plastycznych, które wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, komisja konkursowa wyłoniła dwanaście najbardziej oryginalnych prac. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski wręczył nagrody laureatom konkursu.

Główną ideą konkursu było pokazanie korzyści z wykorzystania funduszy unijnych na rzecz poprawienia wizerunku wsi, polepszenia komfortu oraz jakości życia na obszarach wiejskich. Konkurs skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z obszarów wiejskich województwa pomorskiego miał na celu wykonanie pracy plastycznej ilustrującej przykłady zmian, które nastąpiły na obszarach wiejskich dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych lub pomysły na zmiany, jakie mogą zajść na obszarach wiejskich dzięki tym środkom.

- Konkurs pokazał, jak wnikliwymi obserwatorami są dzieci, jak one dostrzegają zmiany zachodzące w ich najbliższym otoczeniu. Plac zabaw, na którym mogą spędzać czas, boiska sportowe na których grają w piłkę, świetlice w których organizowane są zajęcia taneczne czy plastyczne - to wszystko są korzyści z dostępnych funduszy unijnych. Tych korzyści jest wiele a Wy – drodzy uczniowie pokazaliście to co waszym zdaniem pozwoliło na poprawienie jakości życia na wsi – mówił podczas gali Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W ramach ogłoszonego konkursu do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 328 prac plastycznych, z czego 302 prace spełniały kryteria formalne i podlegało ocenie. 3 prace plastyczne wpłynęły po terminie, 5 posiadało format niezgodny z regulaminem konkursu, a 18 prac nadesłano ze szkół miejskich.

Prace zostały wykonane w tradycyjnych technikach plastycznych, nie zabrakło również malarstwa farbkami plakatowymi, wodnymi (akwarele), rysunku (kredką), prac wykonanych pastelami, kolaży, wycinanek, wyklejanek oraz form przestrzennych. Wszystkie prace stanowią wyjątkową mieszankę, różnej wrażliwości, sposobów pracy z dziećmi, uwarunkowań kulturowych, społecznych gospodarczych miejsca z którego pochodził autor realizacji.

Zgłoszone prace były oceniane przez komisję konkursową m.in. pod kątem zgodności tematu pracy z tematyką konkursową, estetyki i sposobu wykonania pracy oraz kreatywnego i oryginalnego pomysłu pokazania problematyki związanej z funduszami UE.

1. Natalia Klein, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie
2. Kacper Wydrowski, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prokowie
3. Amelia Gnech, Szkoła Podstawowa w Sławoszynie

Wyróżnienia
Julia Ostrowska,Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu
Karol Bieszke, Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa z Przedszkolem im. Mjr. H. Sucharskiego w Szemudzie
Dawid Kloskowski, Szkoła Podstawowa z Zalesiu
Krzysztof Baran.Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Łebczu
Dominika Żukowska. Zespół Szkół w Przywidzu
Natalia Hołubowicz. Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Lichnowach
Malwina Kluka. Zespół Szkół w Skorzewie
Zuzanna Brzuzy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Prabutach
Roksana Celban, Szkoła Podstawowa w Sławoszynie

Konkurs plastyczny „Tu jest moje miejsce – Pomorskie!" został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!