Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś dwory, dzisiaj - parki. O historii podworskich parków na terenie gminy Pruszcz Gdański [GALERIA]

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Arciszewo było siedzibą rodu Arciszewskich. Żył tutaj m.in. Krzysztof Arciszewski, który był generałem artylerii wojsk holenderskich i wojsk Rzeczypospolitej, a także poetą i pisarzem.
Arciszewo było siedzibą rodu Arciszewskich. Żył tutaj m.in. Krzysztof Arciszewski, który był generałem artylerii wojsk holenderskich i wojsk Rzeczypospolitej, a także poetą i pisarzem. Anna Gawrońska
Podworskie parki w gminie Pruszcz Gdański są niewątpliwym walorem, który przyciągnąć może wielu turystów. Włodarze gminy najwidoczniej są tego samego zdania skoro zaczęli rewitalizować parki.

Dzisiejsze opuszczone parki, niegdyś były wielkimi ogrodami, które stanowiły część pałacowego kompleksu. Zakładane były one przez zamożnych właścicieli ziemskich posiadających dwory na terenie parków. Po II wojnie światowej zarejestrowanych było w Polsce około 10 tys. parków. Niestety do początku lat 70. XX wieku zachowało się mniej niż połowa z nich. W większości zabudowania zostały zagrabione i pozostały tylko parki. Obecnie najwięcej parków podworskich znajduje się właśnie na Pomorzu, gdzie zajmują one największą powierzchnię.

Parki podworskie znajdujące się w gminie Pruszcz Gdański założono w XVIII i XIX wieku. Stały się one alternatywną dla ogrodów, które wcześniej otaczały pałace i dwory. Przełom parkowy rozpoczął się w Anglii, gdzie ogrody zaczęto tworzyć na obszerniejszych niż dotychczas terenach. Szukanie piękna w naturalnych kształtach przyrody również przyczyniły się do stworzenia mody na parki krajobrazowe. Podworskie parki są charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Spoglądając na nie można zauważyć, że są to swoiste enklawy drzew. Swego rodzaju wyspy zieleni, które wyróżniają się z pośród innej roślinności. Być może właśnie ten element sprawił, że były one tak uwielbiane przez zamożnych mieszkańców Pomorza. Parki oddzielały pałace od innych, wiejskich zabudowań. Oddawały bogactwo i elegancję dworu.

Zobacz: W poniedziałek w Mediatece finał Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Aleksandra Klimiuka

Zakładane parki stanowiły niemalże całość pomiędzy właścicielem ziemi a pięknem przyrody. Były spójne kompozycyjnie z resztą pałacowego kompleksu, które zawierały duszę właścicieli. W parkach charakterystyczne było wytyczanie ścieżek spacerowych, które łączyły punkty widokowe, gaje, oczka wodne czy cmentarze rodowe i kapliczki. Parki otaczające dwory były świadomą kompozycją właściciela, lecz bardziej naturalną niż w przypadku ogrodów. Przyroda grała tutaj pierwsze skrzypce.

W gminie Pruszcz Gdański możemy odnaleźć takie parki w Arciszewie, Rekcinie, Wojanowie, Będzieszynie czy Rotmance. Park w Wojanowie jest w budowie, a w Będzieszynie nastąpi niedługo otwarcie odnowionego parku. Cieszyć oko mogą już za to parki w Arciszewie, Rekcinie i Rotmance. Rewitalizacja podworskich parków polega na przywołaniu ich naturalnego uroku.

Odnowienie parku w Arciszewie nastąpiło w 2014 roku, kiedy to wykonano prace porządkowe, które polegały na odtworzeniu rodzimych ścieżek, urozmaiceniu parku ławkami, tablicami edukacyjnymi i dendrologicznymi, karmnikami i budkami lęgowymi dla ptaków oraz odtworzeniu niektórych drzew i krzewów. Inwestycja pochłonęła 114 950 zł. Część kwoty, gminie udało się pozyskać z dofinansowania Po Ryby

- mówi Piotr Rymsza, rzecznik prasowy wójta gminy Pruszcz Gdański

W tym samym roku odnowiony został park w Rotmance, w którym oczyszczono zaniedbany teren i stworzono ścieżki edukacyjne z małą architekturą. Najmłodszym zrewitalizowanym dotąd parkiem jest Rekcin, którego teren oczyszczono trzy lata temu. Stare drzewa zostały odmłodzone, czyli przycięte, a w ich sąsiedztwie pojawiły się nowe drzewka, byliny i krzewy, które miały zagęścić park. Tutaj znajdziemy również wiaty do dokarmiania saren i jeleni oraz tablice z ciekawostkami, które informują, m.in. dlaczego powalone drzewa nie zostały usunięte z parku.

Zobacz:
Szkoła Specjalna w Warczu jako jedyny organizator Szlachetnej Paczki w powiecie

W trakcie rewitalizacji jest park podworski w Wojanowie - dodaje Piotr Rymsza. - Prace, które przewidziano to odnowienie dwóch dużych zbiorników wodnych, które są obecnie bardzo zaniedbane, rozbudowę pięciu przepustów łączących stawy oraz budowę drewnianego pomostu i tarasu widokowego.

Do użytku zostanie oddany również park w Będzieszynie. Teren odzyska swój urok i wzbogaci się o infrastrukturę, która wydobędzie wszystkie jego walory. W parku najcenniejsze są drzewa, które pamiętają jeszcze dworskie czasy, dlatego zostaną one odpowiednio wyeksponowane.

Rewitalizacja parków podworskich przywraca ich dawny blask. Głównym celem rewitalizacji jest przywrócenie roślin, które dominowały w dawnych parkach. Drzewa nie są wycinane, a jedynie odnawiane, przycinane. Odbagnienie oczek wodnych i stawów, zbudowanie ścieżek oraz pomostów. To wszystko ma na celu przywrócenie ich dawnego, dworskiego krajobrazu.

Odnowa parków, w których kiedyś tętniło życie dworskie jest dobrym kierunkiem gminy. Dzięki zrewitalizowaniu tych terenów turyści chętnie przyjadą zwiedzić zapomniane czasami miejsca w gminie.

ZOBACZ TEŻ: Największe inwestycje na Pomorzu w roku 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto