Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo przechowywać opony po sezonie

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Aby ogumienie ściągnięte z kół przed następnym sezonem nadawało się do użytku, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Chociaż mieszanki gumowe wykorzystywane do produkcji opon są coraz lepszej jakości, wciąż w dużej mierze to od kierowcy zależy, jak długo zachowają swoje właściwości. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia kosmetyka i poprawne składowanie ogumienia w garażu.

Zadbaj o gumę i bieżnik
- Opony są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale mimo tego rozpuszczalniki, benzyny i inne chemikalia mają na nie zły wpływ. Dlatego po sezonie trzeba je dokładnie umyć. Można to zrobić letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego. Po wyschnięciu boczną powierzchnię warto zakonserwować mleczkiem lub pianką pielęgnacyjną – radzi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Tak natłuszczona guma będzie bardziej elastyczna, a co za tym idzie - odporna na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Bardzo istotne jest usunięcie z nacięć wszelkich twardych zanieczyszczeń, na czele z kamykami i kawałkami szkła. Jeśli pozostaną w nacięciach na dłużej, po kilkumiesięcznym leżakowaniu opon w garażu bieżnik może być już nieodwracalnie odkształcony.

O usunięcie elementów wbitych w oponę lepiej poprosić wulkanizatora. Najprawdopodobniej po wyjęciu wbitej śruby lub innego twardego przedmiotu oponę trzeba będzie fachowo załatać.

Jeśli demontujemy całe koła, warto zatroszczyć się także o felgi. Należy je dokładnie umyć z osadów z klocków hamulcowych, które pozostawione na długi czas trwale zabarwią lakier. Fachowcy zalecają, aby felgi aluminiowe zabezpieczyć twardym woskiem. Stalowe można zakonserwować mleczkiem do pielęgnacji lakieru. Jeśli mocno korodują, wykwity warto usunąć grubym papierem ściernym, a następnie oczyszczone miejsce pokryć podkładem i lakierem do zaprawek.

Jedna obok drugiej albo stos

Jak prawidłowo przechowywać opony?

- Zaleca się, aby nie trzymać ich na wolnym powietrzu. Najlepiej, gdy spoczywają w pomieszczeniu suchym, chłodnym i ciemnym. Jeśli jest ono ogrzewane, należy ułożyć opony z dala od źródła ciepła. Co pewien czas zaleca się wietrzenie – mówi Filip Fischer.

Ogumienie nie może mieć kontaktu z olejami, smarami, rozpuszczalnikami, kwasami oraz światłem słonecznym.

Sposób ułożenia kompletu zależy od tego, czy opony są zamontowane na felgach , czy mamy do czynienia z samym ogumieniem. „Gołe” opony układamy w pozycji pionowej, jedną obok drugiej.

– Raz w miesiącu należy je obracać, aby na trwałe się nie odkształciły. Nie wolno wieszać ich na hakach ani układać poziomo – wyjaśnia ekspert Oponeo.pl.

Koła z felgami układamy na ziemi bokiem, formując z nich stos. Decydując się na taki manewr trzeba jednak raz w miesiącu zmienić kolejność, aby opona leżąca na spodzie nie odkształciła się pod wpływem ciężaru trzech pozostałych.

– Można je także powiesić za obręcze na specjalnych hakach, albo ułożyć w stos na specjalnym stojaku. Wówczas koła nie mają ze sobą kontaktu i nie trzeba ich przekładać ani obracać – mówi Filip Fischer.

Alternatywą dla osób, które nie maja garażu albo miejsca w piwnicy są przechowalnie opon działające przy serwisach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Koszt przetrzymania kompletu między sezonami to 50-100 zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto