Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy już po przetargach na nowe ceny prądu. Miały one wzrosnąć, lecz pozostaną na takim samym poziomie

Anna Gawrońska
Archiwum NM
Według najnowszych doniesień choć energia elektryczna jest droższa, ceny prądu mają być takie same.

Większość gmin powiatu gdańskiego jest już po przetargach na ceny prądu. Miały one pójść w górę, lecz jak na razie Sejm przyjął uchwałę, która pozostawiła rzeczywiste ceny na podstawowym poziomie.

W gminie Pruszcz Gdański został już rozstrzygnięty przetarg na ceny prądu, który spowoduje wzrost ceny prądu aż o 40 procent. Trochę mniejszy wzrost ceny prądu nastąpi w gminie Trąbki Wielkie.

- Jesteśmy już po rozstrzygnięciu przetargu, ale jeszcze przed podpisaniem umowy. Niestety nastąpi wzrost cen prądu o około 20 procent. Chcemy ograniczyć zużycie prądu. Będziemy m.in. instalować ledowe oświetlenie ulic, co zmniejszy koszty. Mamy również nadzieję, że będą wprowadzone tzw. rządowe osłony dla samorządów - mówił tydzień temu Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie.

W gminie Przywidz ceny prądu również wzrosną, lecz samorządowcy od dawna walczą ze wzrostem cen prądu. W gminie pojawiają się odnawialne źródła energii. W 2019 roku ponad dwieście domów prywatnych będzie miało zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Obecnie cztery budynki użyteczności publicznej w gminie nie mają już kotłowni węglowej. Budynki posiadają solary do ogrzewania wody i zasilania kaloryferów. Do ogrzewania służą również pompy ciepła, a na dachach zainstalowano baterie fotowoltaiczne.

Zobacz:Dzisiaj pierwszy dzień handlu na nowej giełdzie w Pruszczu Gdańskim [ZDJĘCIA]

W gminie Cedry Wielkie rozstrzygnięto przetarg w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk, Gdynia, Sopot, do którego należą gminy i miasta z Trójmiasta i okolic. Po przetargu gmina Cedry Wielkie musiała zwiększyć swój budżet o 40 tys. złotych, czyli około 30 proc.

Po przetargu jest również Miasto Pruszcz Gdański, w którym ceny miały wzrosnąć o 26 procent. W dwóch gminach powiatu gdańskiego: w gminie Pszczółki, oraz w gminie Suchy Dąb przetarg zostanie rozstrzygnięty w styczniu.

Podwyżek jednak na razie nie będzie. Sejm przyjął ustawę o obniżeniu akcyzy i opłaty przejściowej. Za głosowało 389 posłów, trzech było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu. Ustawa, która została przygotowana przez rząd zmniejsza akcyzę na energię elektryczną do 5 zł za MWh, obniża również o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą co miesiąc przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców, zostaną zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 roku.

Zobacz:
Mieszkańcy Cieplewa protestują przeciwko giełdzie [ZDJĘCIA]

Z kolei ceny energii w 2019 roku zostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących do 30 czerwca 2018 roku.

Umowy na dostawy w 2019 roku, które zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy, do 1 kwietnia 2019 roku będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 roku z mocą od 1 stycznia 2019 roku. Choć sam prąd podrożeje, to jednak cena na rachunku zostanie taka sama, dzięki obniżeniu podatków i opłat. Rząd stworzył również tzw. krajowy system zielonych inwestycji, dzięki któremu środki ze sprzedaży energii będą pokrywały inwestycje w odnawialne źródła energii.

Sprzedawcy, którzy w 2019 roku kupią energię na rynku drożej, niż ustalona cena sprzedaży, będą otrzymywać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego przez ustawę Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Sposób zwrotu określi minister energii w rozporządzeniu, używając średniej ważonej ceny rynkowej energii.

ZOBACZ TEŻ: Wydarzenia, które odbyły się w ciągu minionych dni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto